„Wanda Chotomska dzieciom” – spotkanie autorskie

2011-12-07

Po raz trzeci juz Biblioteka Publiczna w Niepołomicach gościła Wandę Chotomską – znakomitą polską poetkę, Damę Orderu Uśmiechu, autorkę ponad dwustu książek dla dzieci i młodzieży, utworów scenicznych, scenariuszy filmowych, słuchowisk radiowych oraz widowisk teatralnych i telewizyjnych. To Pani Wanda wymyśliła najpopularniejsze postaci telewizyjnych dobranocek – Jacka i Agatkę. Pani Chotomska jest laureatką wielu prestiżowych nagród m. in. Nagrody Prezydenta RP za twórczość dla dzieci i młodzieży.

Długo oczekiwane spotkania z autorką odbyły się 7 i 8 grudnia w czytelni naszej Biblioteki, która dosłownie „pękała w szwach”, gdyż gościło w niej blisko 200 małych czytelników – uczniów Szkół Podstawowych w Niepołomicach, Podgrabiu i Woli Zabierzowskiej. Pani Wanda niezmiennie od ponad 50 lat pisze utwory pełne radości i niezwykłego humoru, a jej twórczość znają wszyscy niezależnie od wieku.

Podczas spotkania kilka z nich czytała osobiście z iście aktorskim talentem. Ale też dzieci miały okazję pokazać swój „kunszt aktorski”, animując kukiełki Jacka i Agatki, które towarzyszą autorce podczas wszystkich spotkań z młodymi czytelnikami. Dzieci z przyjemnością również wysłuchały fragment powieści pt. „Pięciopsiaczki” w formie audio który czytała autorka i jej 8 –letnią prawnuczka Zuzia. Potem pisarka zaskoczyła wszystkich uczestników spotkania, bowiem po przeczytaniu wiersza „Jajecznica”(z książki pt. „Rodzinna herbatka”) zaczęła poruszać się w rytm piosenki odtwarzanej z płytki CD i porwała też dzieciaki do tańca. Wanda Chotomska opowiadała o swoich książkach i o wydarzeniach towarzyszących ich powstawaniu w taki sposób, że dzieci słuchały z zapartym tchem.

Następnie podczas „konferencji prasowej” Pani Wanda cierpliwie, dowcipnie i wyczerpująco odpowiadała. na różne pytania zadawane przez dzieci. I wreszcie nastał moment , na który czeka się zawsze przy okazji spotkań autorskich- dedykacje i autografy. Autorka szczelnie oblężona przez dzieci i dorosłych przez długi czas wpisywała do książek dedykacje i krótkie wierszyki wymyślane przez nią na poczekaniu a nawiązujące do zakupionej książki lub osoby.

Wszyscy byli pod wrażeniem niesamowitej osobowości Pani Wandy, tryskającej humorem i energią. Z pewnością spotkanie z tak zacnym gościem na długo pozostanie w pamięci małych czytelników.