Agnieszka Tyszka w niepołomickiej Bibliotece

2013-06-12 przez Biblioteka

11 czerwca, we wtorek w niepołomickiej książnicy panowała wyjątkowa, literacka atmosfera. Gościliśmy bowiem w bibliotecznej czytelni Agnieszkę Tyszkę – z wykształcenia polonistkę, z pasji zaś – pisarkę, autorkę książek dla dzieci i młodzieży, wśród których znajdują się bajki, powieści, opowiadania a także słuchowiska radiowe i scenariusze teatralne. W 2005 r. nasz gość otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Róże w garażu”. Tego dnia młodzi czytelnicy mieli okazję spotkać się z autorką dwukrotnie.
Pierwsze spotkanie odbyło się z udziałem uczniów kl. II ze S.P. w Niepołomicach, na drugie zostali zaproszeni szóstoklasiści z tejże szkoły.
Mali uczestnicy porannego spotkania na prośbę Pani Agnieszki przedstawili się w literacki sposób, wymieniając swoich ulubionych autorów i tytuły przeczytanych książek. Nazwiska Wandy Chotomskiej, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, J.R.R. Tolkiena czy Andrzeja Maleszki wprawiły pisarkę w niekłamany zachwyt, która stwierdziła, iż zgromadzone „towarzystwo” jest niezwykle rozczytane.

Następnie autorka zaprezentowała przezabawną serię o perypetiach rezolutnej ”Zosi z ulicy Kociej”, której w beznadziejnych sytuacjach pomagały powiedzonka - zakleństwa.
Spotkanie z dziećmi było więc okazją, by zachęcić je do przeczytania książek z powyższej serii i zaprosić do udziału w bibliotecznym konkursie, organizowanym przez Naszą Księgarnię. Zadaniem konkursowym jest wymyślenie zakleństwa, które pomoże odmienić Arka, chłopca poznanego przez Zosię na wakacjach. Warto wziąć w nim udział, ponieważ na laureatów czekają atrakcyjne nagrody!

Potem dziecięca publiczność wraz z bohaterami książki „Róże w garażu” wybrała się na wycieczkę” na działkę za miastem, gdzie miały miejsce nieprawdopodobnie dziwne historie. Zdarzenia te opisane są w powieści z punku widzenia sześciorga bohaterów. Czytając na głos fragmenty opowiadania Pani Agnieszka zadawała małym czytelnikom różne pytania np. czy na działce można spotkać działkowe tygrysy? i gdzie w człowieku „mieszka wyobraźnia?”. Okazało się, że dzieci na ten temat miały wiele do powiedzenia

Spotkanie z kilkudziesięcioosobową grupa szóstoklasistów „otworzyła” Seria w Kratkę, w skład której wchodzą m .in trzy książki Agnieszki Tyszki. Pisarka opowiada w nich o trudnych problemach dotykających młodych ludzi w codziennym życiu. Wprowadza jednocześnie do tych książek „promyczki”, które „oświetlają” trudną drogę bohaterów w postaci np. kwiatowych sms-ów jak w powieści pt. „Kawa dla kota”.

W dalszej kolejności na bazie powieści „Kredens pod Grunwaldem” z wątkiem obyczajowo-historycznym uczniowie mieli okazję wykazać się swoją wyobraźnią i w grupach napisać i przedstawić dialog historyczny, komediowy, kryminalny oraz bajkowy. Zadanie świetnie wykonali, zasługując na gromkie brawa.

„Meile na miotle” to najnowsza zarekomendowana powieść która „zrodziła” się po „osobistym spotkaniu” autorki z czarownicą Sydonią żyjącą na przełomie XVI/XVII w. „Owo spotkanie” miało miejsce w czasie promocji książek na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Obydwa spotkania przebiegały w miłej i sympatycznej atmosferze. Dzięki obecności gościa i „bohaterów książek” „czuło” się w Bibliotece „powiew świeżości współczesnych czasów i oddech dawnych dziejów”.
Zarówno mali jak i nieco starsi uczestnicy z dziennikarską umiejętnością pytali autorkę m.in. o pomysły, inspiracje, pierwszą książkę i zapowiedzi wydawnicze, co nie pozostało bez odpowiedzi.
Po spotkaniu przyszedł czas na dedykacje i autografy, po które czytelnicy oczekiwali w dłuuuugiej kolejce. Trwałym „śladem” po tym literackim wydarzeniu jest kolejna autorska dedykacja wpisana do Księgi Pamiątkowej Biblioteki.
Spotkania odbyły się pod patronatem PiMBP w Wieliczce.