Andrzej Pilipiuk

2012-12-06 przez Biblioteka

4 grudnia czytelnia Biblioteki w Niepołomicach pękała w szwach. Naszym gościem był bowiem Andrzej Pilipiuk. Spotkanie było nie lada gratką dla fanów fantastyki, toteż licznie dopisali swoją obecnością. Osoby pisarza nie trzeba nikomu przedstawiać. Autor popularnego cyklu o Jakubie Wędrowyczu, kontynuacji przygód Pana Samochodzika czy doskonałych serii „Oko Jelenia” oraz „Kuzynki”. Ponadto twórca ogromnej ilości opowiadań, a także laureat wielu nagród, m.in. nagrody im. J. Zajdla, Srebrnej Muszli czy Pucharu Bachusa. Obecność Andrzeja Pilipiuka fani fantastyki mogli potraktować jako doskonały prezent z okazji zbliżającego się Dnia Św. Mikołaja.
Spotkanie poprowadziła polonistka niepołomickiego liceum – Pani Paulina Szewczyk. Poprowadzone zostało w stylu moderowanej, otwartej dyskusji o życiu i twórczości autora. Czytelnicy dowiedzieli się, że pierwowzorem postaci Jakuba Wędrowycza, byli znajomi dziadka Andrzeja Pilipiuka. Nie jest to zresztą jedyne zapożyczenie z rzeczywistości twórcy. Autor przyznał, że często jego postaci posiadają jego wady zalety, bądź niespełnione ambicje. Świat realny twórcy przekłada się na rzeczywistość wykreowanych bohaterów.
Ważnym zagadnieniem, które zostało poruszone, jest warsztat pisarza. Mieliśmy okazję zobaczyć słynny notes, w którym Andrzej Pilipiuk zapisuje swoje pomysły. Niektóre z nich zostały nawet ujawnione. Przy pisaniu książek ważna dla autora jest rzetelność przedstawianej rzeczywistości. Przed napisaniem każdej z książek przeprowadza badania (historyczne, kulturalne, techniczne) opisywanego świata, a dopiero wtedy tworzy wspaniałe opowiadania, nie narażając się przy tym na śmieszność. Dzięki temu poznajemy w jego książkach bardzo realistyczne opisy. Zapytany skąd bierze natchnienie, odpowiedział wprost: „Gdybym czekał na natchnienie, to by mnie bank zlicytował”.
Spotkanie było doskonałą okazją, żeby porozmawiać o przyszłości fantastyki. Dla pisarza największym problemem jest starzenie się techniki na naszych oczach. To co dziś wydaje się niesamowitym osiągnięciem, za kilka lat będzie przestarzałe. Andrzej Pilipiuk w cyklu „Oko Jelenia” uciekł więc w przeszłość, gdzie widzi ratunek dla klasycznej fantastyki.
Co by to było za spotkanie, gdyby czytelnicy nie mogli zadać swoich pytań. Poruszano oczywiście temat planów pisarskich, które wydają się bardzo interesujące. Rozmawiano również o pasji pisania, naturze człowieka czy nawet o tym, któremu z pisarzy Andrzej Pilipiuk chciałby utrzeć nosa. Oczywiście po spotkaniu czytelnicy mogli zakupić najnowsze oraz kultowe już książki, zdobyć dedykacje oraz podpis. Kto był, z pewnością się nie nudził, a kogo nie było, niech żałuje.