Kopiec Grunwaldzki w Niepołomiacach - 100 lat pamięci

2010-07-13 przez Biblioteka

"... najlepszym dowodem tej ruchliwości Niepołomic w życiu publicznym
jest niezawodnie sama piękna myśl sypania Kopca Grunwaldzkiego,
z takim zapałem przez mieszkańców podjęta i urzeczywistniona.
Niepołomice należą do tych uroczych zakątków ziemi krakowskiej,
które mają w sobie jakąś siłę przyciągającą,
a duszę polską wprost przykuwają nie tylko
wspomnieniami przeszłości, ale malowniczością okolicy."
Stanisław Warcholik „Niepołomice”

„Kopiec Grunwaldzki w Niepołomicach -100 lat pamięci” - taki tytuł nosi wystawa zorganizowana w Bibliotece właśnie z tej okazji, jak również 600 rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, która przypada 15 lipca 2010 roku.
Prezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Biernata w Niepołomicach, Towarzystwa Miłośników Ziemi Niepołomickiej oraz z prywatnej kolekcji pani Janiny Wojtowicz. Ukazują one wydarzenia sprzed stu laty, kiedy to grupa „Sokolników” z Niepołomic na czele z Przewodniczącym Mieczysławem Reinchenbergiem i druhem Władysławem Kowalskim wyszła z inicjatywą usypania kopca na tzw. Wężowej Górze, w miejscu, z którego 11 listopada 1411 roku wyruszył w zwycięskim, pochodzie do Krakowa król Władysław Jagiełło wraz z wojskami polsko-litewskimi aby w Katedrze Wawelskiej złożyć 52 chorągwie zdobyte na Krzyżakach w bitwie pod Grunwaldem.

„Niepołomice, jak żadne inne miasteczko w ówczesnej Galicji miało powody do podjęcia uchwały o sypaniu Kopca Grunwaldzkiego Niepołomicach. W Niepołomicach bowiem król Władysław Jagiełło przebywał wraz z królową Jadwigą bardzo często i długo. Tu odpoczywał i urządzał polowania w Puszczy Niepołomickiej. W Niepołomicach sprawował również królewskie rządy…”(fragm.. przemówienia wygłoszonego na Uroczystościach Grunwaldzkich w Niepołomicach w dniu 15 lipca 2000r. przez Antoniego Siwka).

Inspiracją do zrealizowania przedsięwzięcia była 500 rocznica zwycięstwa pod Grunwaldem a także odsłonięcie w Krakowie na Placu Matejki Pomnika Grunwaldzkiego ufundowanego przez Ignacego Jana Paderewskiego. Fotografie udostępnione na wystawę przez panią Janinę Wojtowicz dotyczą już współczesnych wydarzeń i przedstawiają uroczyste obchody 90 rocznicy usypania Kopca Grunwaldzkiego w Niepołomicach i 590 rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Powołany przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej Komitet Organizacyjny Obchodów przy współudziale władz miasta zorganizował wspaniałą uroczystość. Msza św.(14.07), przemarsz uczestników pod kopiec, wygłoszone referaty, występy chórów, przedstawienia historyczne, odtworzenie fragmentu pomostu służącego do sypania Kopca a wreszcie posadzenie dębu, któremu nadano imię Jurand oto niektóre punkty uroczystego programu. Wszystko to można obejrzeć na naszej wystawie. Można też dowiedzieć się czegoś o historii sypania Kopca, o księdze wpisów dla sypiących Kopiec, a także przeczytać piękny wiersz pochodzący właśnie z tej księgi – na wystawie zgromadziliśmy również artykuły na ten temat.

„Dzisiaj żyjemy w wolnym kraju, dzisiaj winniśmy więc pamiętać o tych, którzy tyle przeżyli cierpień i ucisku, by następne pokolenia mogły oddychać wolnościa. Pamiętamy opowieści naszych Rodziców, krewnych o tych wydarzeniach – ocalmy je od zapomnienia. Przekażmy dzieciom i wnukom naukę, która przekazują nam Przodkowie nasi: by nigdy, nawet w ciężkich chwilach nie tracić nadziei, nie zaprzestać starań i dążeń do budowania w zgodzie i wzajemnej życzliwości przyszłości dla nas i dla pokoleń…”(fragment przemówienia wygłoszonego podczas Uroczystości Grunwaldzkich)