"Lokalne obrazy z rabacji galicyjskiej"

2013-04-19 przez Biblioteka

18 kwietnia Czytelnia niepołomickiej biblioteki ponownie wypełniła się miłośnikami historii. Tym razem okazją do spotkania był wykład Marii Kleszcz: "Lokalne obrazy z rabacji galicyjskiej: Staniątki, Gdów, Grodkowice". Pani Maria Kleszcz jest nauczycielką historii w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Staniątkach.

Wykłady historyczne w niepołomickiej książnicy od lat gromadzą liczne grono pasjonatów. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się prelekcje poruszające zagadnienia z dziejów Niepołomic i okolicznych miejscowości. Tym razem słuchacze na blisko dwie godziny przenieśli się do Galicji 1846 r., by podążyć śladami relacji świadków tamtych "krwawych zapustów", niejako z "bliska" obserwować tragedię wydarzeń zarówno w znaczeniu osobistym - zabójstwo Marcjana Żeleńskiego w Grodkowicach, czy narodowym - współudział mas chłopskich w mordowaniu uczestników Powstania Krakowskiego w bitwie gdowskiej.