"Ocalić od zapomnienia - regionalia w niepołomickiej bibliotece"

2012-11-15 przez Biblioteka

9 października 2012 r. w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach odbyło się uroczyste przekazanie przez ks. Prałata Stanisława Mikę „Dokumentów Komitetu Organizacyjnego Spotkań Kombatanckich byłych żołnierzy 2. Dywizjonu Pociągów Pancernych w Krakowie i Niepołomicach”. Kilkanaście tomów, oddanych niegdyś w depozyt niepołomickiej parafii, znalazło swoje miejsce w Zbiorach Regionalnych niepołomickiej Biblioteki.

W czasie uroczystości Pan Tadeusz Jasonek podczas wykładu pt. „W trosce o pamięć i prawdę” przedstawił historię powstawania tych dokumentów oraz okoliczności ich przekazania i przechowywania w archiwum niepołomickiej parafii.

Z myślą o tej uroczystości Biblioteka przygotowała wystawę: „Ocalić od zapomnienia-regionalia w niepołomickiej bibliotece”. W gablotach i antyramach prezentujemy najcenniejsze zbiory zgromadzone i przechowywane pieczołowicie w naszym Dziale Regionalnym. Ekspozycja prezentuje gromadzone przez lata dokumenty, stare mapy, rękopisy, zdjęcia, foldery, publikacje oraz inne archiwalia dokumentujące życie społeczne miasta i jego mieszkańców. Na niektórych z archiwalnych zdjęć z pewnością odnajdą się żyjący jeszcze niepołomiczanie. Dla młodych i nowych mieszkańców gminy nasza wystawa będzie świetną okazją do pogłębienia wiedzy o historii Niepołomic.

Wystawę można obejrzeć w godzinach pracy Biblioteki.
Serdecznie zapraszamy

Nasza wystawa jest również apelem skierowanym do mieszkańców miasta i gminy Niepołomice:

Zwracamy się do Państwa z prośbą o podzielenie się posiadanymi przez Was dokumentami świadczącymi o historii Niepołomic. Zdajemy sobie sprawę, że są to cenne dokumenty, z którymi nie chcecie się rozstawać, dlatego prosimy o ich udostępnienie jedynie w celu zrobienia kopii – będzie ona wykonana na miejscu w bibliotece.
Posiadane przez Państwa materiały wzbogacą biblioteczne Zbiory Regionalne i będą zawsze dla wszystkich dostępne. Często są to druki ulotne i z doświadczenia wiemy, że po kilku latach nie pozostanie po nich ślad. Biblioteka Publiczna jest jednym z niewielu miejsc, które gromadzi takie materiały.
Pomocą w fachowym opracowaniu i przygotowaniu do udostępniania przez Bibliotekę tych dokumentów zgodził się służyć Pan Tadeusz Jasonek – niestrudzony badacz niepołomickiej historii, którego wiedza i doświadczenie są dla nas bardzo cenne.

Niepołomiczanie - wspólnie napiszmy historię naszego miasta.