Ochotnicza Straż Pożarna w Niepołomicach

2010-10-21 przez Biblioteka

W Bibliotece Publicznej w Niepołomicach 21 września 2010r. odbył się wykład historyczny Tadeusza Jasonka, poświęcony 120-stej rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Niepołomicach i 100-leciu jej orkiestry. Autor podzielił się ze słuchaczami ustaleniami na temat historii niepołomickiej OSP, przedstawił sylwetki prezesów, naczelników od 1890 r. do czasów obecnych. Mówił także o pożarach: sposobach, narzędziach, urządzeniach stosowanych do walki z nimi. Dzięki prezentacji multimedialnej, publiczność miała okazję zobaczyć archiwalne zdjęcia pochodzące ze zbiorów Zarządu niepołomickiej O.S.P.

Na uwagę zasługuje zdjęcie datowane na 1929 r. Przedstawia ono Strażaków niepołomickich z orkiestrą przed Ratuszem. Uwiecznieni są na nim Aleksander Kasperowski - naczelnik O.S.P., Andrzej Wimmer - burmistrz, Czesław Cebula – dyrygent orkiestry, wieloletni chorąży Jan Hruncir i wielu innych.

Wykład połączony był z promocją okolicznościowej publikacji autorstwa Tadeusza Jasonka pt. „120 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Niepołomicach i 100 lecie jej orkiestry”. Badaniem dziejów O.S.P w Niepołomicach autor zajął się w 1987 roku. Po zapoznaniu się z dokumentacją będącą w posiadaniu Zarządu O.S.P. N-ce, p. Jasonek rozpoczął kwerendę w Państwowym Archiwum w Bochni. Duże znaczenie dla powstania tej niezwykłej monografii miały bezpośrednie rozmowy ze strażakami, ich rodzinami, mieszkańcami miasta, którzy chętnie dzielili się wspomnieniami, ciekawostkami, udostępniali fotografie ze swych prywatnych zbiorów. Celem napisania monografii o niepołomickiej O.S.P., było przybliżenie czytelnikom historii tej najstarszej świeckiej organizacji w naszym mieście, a także przedstawienie obecnych form pracy, działań i efektów.

Autor poświęcił tę książkę pamięci byłych druhów, którzy już od nas odeszli, a także dla utrwalenia pracy obecnych członków Straży. Ta okolicznościowa pozycja została wydana staraniem niepołomickiej O.S.P., przy pomocy finansowej władz Urzędu M. i G. w Niepołomicach. Na zakończenie wykładu, każdy uczestnik otrzymał tę niezwykłą książkę, jako prezent od autora i od Zarządu O.S.P. w Niepołomicach.

Z dużym zainteresowaniem publiczności spotkała się również wystawa fotograficzna, prezentująca barwne dzieje Ochotniczej Straży Pożarnej w Niepołomicach, przygotowana przez pracowników niepołomickiej Biblioteki.