Pamietając Katyń

2010-04-13 przez Biblioteka

„Pamiętając Katyń” to tytuł wystawy otwartej 12.04.2010 r. w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach z okazji 70-tej rocznicy zbrodni katyńskiej. Wystawa jest wyrazem hołdu złożonego przez nas żyjących, ludziom zamordowanym w Katyniu 70 lat temu.

Ekspozycja składa się z fotografii dokumentujących plany zbrodni doskonałej, opracowanej przez Stalina i Hitlera, ucieczkę Polaków na Wschód, gdzie czekała ich straszna rzeczywistość, listy i pisma rodzin poległych oficerów . Są m.in. zdjęcia ekshumacji zwłok, oraz przedmiotów osobistych znalezionych w zbiorowych mogiłach. Wystawę uzupełniają zdjęcia oficerów zamordowanych w Katyniu w 1940 r. oraz mapa z miejscami kaźni. Można zobaczyć też fotokopię gazety z 1944 r. ,zawierającą artykuł ujawniający odkrycie tajemnicy katyńskiej.
Na wystawie została również zaprezentowana bogata kolekcja publikacji dotyczących tematyki zbrodni katyńskiej ,m.in.: „ Katyń”- Allen Paul, „Oprawcy z Katynia”- Władymir Abrianow, „Katyń…nasz ból powszedni„ - Wojciech Materski i wiele innych.
Na uwagę zasługuje książka pt. ”Katyń-pamięć ocalona” Andrzeja Kunerta. To pierwsza tak wyczerpująca publikacja obejmująca wszystko, co - pośrednio i bezpośrednio - dotyczy zbrodni katyńskiej. W chronologicznie ułożonych notach wybitny historyk omawia i wyjaśnia, jak doszło do zbrodni. Książka zawiera zapiski pamiętników, wiersze ofiar, teksty rozkazów, komunikatów. Bogata ikonografia obejmuje czołówki gazet, kadry filmów, plakaty, znaczki pocztowe, rysunki czy karykatury.

Warto zobaczyć publikację Aliny Siomkajło pt. „Katyń” w pomnikach świata”. Album przedstawia ponad 300 pomników i tablic katyńskich w Polsce i na świecie- informacje dotyczące ich lokalizacji w czasie i przestrzeni, historię powstania oraz nazwiska twórców i fundatorów. Doskonałym uzupełnieniem tej publikacji jest dokumentacja fotograficzna (ponad 400 zdjęć, która pozwala poznać walory estetyczne wszelkich upamiętnień katyńskich i treść umieszczonych na nich inskrypcji. Całość stanowi swoistą dokumentację ofiarności i patriotyzmu tysięcy Polaków, rozsianych po całym świecie, którzy nie pozwolili, by pamięć o Katyniu uległa zagładzie. Książki dotyczące tematyki Katynia dostępne są w naszych zbiorach bibliotecznych, dlatego polecamy już dziś zapoznanie się z nimi. Mamy nadzieję, że obejrzenie tej wystawy skłoni Państwa do refleksji i zadumy nad losami polskiego narodu oraz przyczyni się do propagowania prawdy i pamięci o zbrodni katyńskiej.