Roksana Jędrzejewska-Wróbel

2012-06-06 przez Biblioteka

5. czerwca 2012 r. do niepołomickiej Biblioteki na spotkanie z pisarką Roksaną Jędrzejewską–Wróbel tłumnie przybyli młodzi czytelnicy z kl.0-III. Pani Roksana jest znaną i cenioną autorką ponad 20 książek dla dzieci, tekstów do podręczników i bajek terapeutycznych oraz słuchowisk i telewizyjnych wieczorynek. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień m .in. Czesława Janczarskiego, Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za serię Florka, Nagrody Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz Polskiej Sekcji IBBY.
Na wstępie spotkania autorka przeczytała dzieciom jedno z opowiadań z książki pt. „Siedmiu wspaniałych i sześć innych nie całkiem nieznanych historii”. Była to uwspółcześniona bajkowa historia o siedmiu koziołkach, które były ofiarami przemocy szkolnego chuligana wilka – w dodatku w owczej skórze. Tekst  przeczytany przez autorkę z dużą dawką emocji był świetnym pretekstem do rozmowy o sytuacjach w jakich dziś mogą znaleźć się dzieci i jak właściwie w takich sytuacjach postępować.
Następnie nasz gość przedstawił dzieciom malutką pluszową myszkę z długim ryjkiem, która stała się inspiracją do napisania serii książek o przygodach przesympatycznej Florki - ryjówki. W trakcie pisania tychże książek Florka zmieniła się w dziewczynkę – ryjówkę w różowej sukience z białym kołnierzykiem uwielbiającą kanapki z komarem i muchy w czekoladzie. Zdarzenia opisywane przez Florkę w pamiętniku, a później w listach do przyjaciółki Józefiny i babci, wzbudziły duże zainteresowanie wśród małych słuchaczy. Pisarka gorąco namawiała też, dzieci do prowadzenia własnych pamiętników, opisujących „barwne” wydarzenia z ich życia przy pomocy liter bądź ilustracji.
Pisarka nie tylko opowiadała o swoich książkach, ale przybliżyła dzieciom cały proces powstawania książki – od pomysłu, który rodzi się w głowie pisarza do gotowego produktu książkowego. Dzieci wcielając się w różne role autora ,redaktora, wydawcy, ilustratora, grafika, drukarza, introligatora i bibliotekarza świetnie się bawiły i były zachwycone takim pomysłem zaimprowizowanej zabawy.
Sposób w jaki pisarka zwracała się do uczestników i uśmiech , który gościł przez cały czas na jej twarzy sprawił, że od pierwszych chwil nawiązał się świetny dialog z małymi czytelnikami.
Dzieci chętnie słuchały autorki, ale też w końcowej fazie spotkania zadawały pytania dotyczące twórczości i nie tylko. A na zakończenie  już można było zakupić książki autorstwa Pani Jędrzejewskiej–Wróbel i uzyskać bezcenną pamiątkę w postaci autografu z dedykacją.
Mali uczestnicy pożegnali pisarkę gromkimi brawami. Tradycyjnie już nasz gość pozostawił sympatyczny wpis w księdze Pamiątkowej Biblioteki.

Autorka odwiedziła również naszą filię biblioteczną w Staniątkach.
Zapraszamy na relację