Pejzaż polski w Akwarelach Janusza Janasa

2009-04-30 przez Biblioteka

Od 28 kwietnia do końca maja 2009 r. zapraszamy do biblioteki na wystawę malarstwa Janusza Janasa - krakowianina, akwarelisty, ilustratora, zapalonego turysty, organizatora rajdów, żeglarza, miłośnika Krakowa, Suwalszczyzny, Mazur i gór od Beskidu Żywieckiego po Bieszczady.

Janusz Janas urodził się w 1947 roku, maluje od 18 roku życia, głównie farbami wodnymi pejzaże i starą, zabytkową architekturę. Pracuje cyklami, malarsko portretując jeden obszar lub jeden motyw. Akwarela, którą maluje to technika trudna, bo wymaga od artysty podjęcia szybkiej i właściwej decyzji warsztatowej. Ta trudność to w pewnym sensie zaleta, jaką jest lekkość świetlistość plamy, którą operuje twórca. Pejzaże Janusza Janasa to wschody i zachody słońca, tajemnicze mgły nad mazurskimi jeziorami lub połoninami w Bieszczadach, szum wiatru w wodnych trzcinach, widoki starej, zabytkowej architektury miejskiej i wiejskiej, w tym kościoły, cerkwie, pałace, dwory i wiejskie chałupy, a także kapliczki, figury i krzyże podróżne. Pejzaże te malowane są bez sztafażu, jakby artysta bał się, że człowiek może to piękno przyrody i architektury zburzyć lub zakłócić.

Janusz Janas debiutował na wystawie zbiorowej „Znaki wyobraźni” w Grybowie w 1977 roku, natomiast pierwszą wystawę indywidualną zaprezentował w Piwnicy Brzeskiej w 1992 roku, gdzie przez kilka lat miał ekspozycję stałą. Potem wielokrotnie brał udział w wystawach zbiorowych: w Galerii Ośrodka Kultury im. Cypriana K. Norwida w Krakowie (1990-2004), w salonie wystawowym Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowej Hucie (1990), Galerii Słowa i Obrazu we Wrocławiu i Środzie Śląskiej (1993, 1994) oraz w Galerii „M” – Klubu Kuźnia” w Krakowie (1999). Indywidualne ekspozycje prezentował prócz wspomnianej Piwnicy Brzeskiej: w Domu Parafialnym kościoła św. Mikołaja (1994), Galerii Ośrodka Kultury im. Cypriana K. Norwida (2002, 2005, 2007), Salonie Promocji Turystyki Biura Jordan (2002), Galerii Helena (2005) i Klubie Wersalik (2008) w Krakowie. Ponadto w latach 2002-2005 artysta miał stałą ekspozycję swoich prac w Polish American Art Gallery w Nowym Jorku.

Cykl jego obrazów „Polska w akwareli” ozdobił kalendarz na rok 2005 dla Polonii amerykańskiej, a na rok 2007 dla Symposium Cracoviense. Artysta jest również autorem ilustracji do tomików poetyckich Andrzeja Staniszewskiego, Jerzego Piątkowskiego oraz do miesięcznika „Kraków”. Janusz Janas jest członkiem grupy twórczej NATURA przy Ośrodku Kultury im. Cypriana K. Norwida w Krakowie i Małopolskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury.