"Powiew Italii" i "Zabawy z alfabetem"

2010-06-02 przez Biblioteka

Spotkanie autorskie z Elizą Piotowską

Spotkanie 2 czerwca z Elizą Piotrowską - znaną i lubianą autorką i ilustratorką książek dla dzieci, tłumaczką języka włoskiego było uwieńczeniem cyklu spotkań z pisarzami, zorganizowanymi w pierwszym półroczu b.r. przez niepołomicką Bibliotekę. Eliza Piotrowska ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Poznańskim i studia specjalistyczne na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie. Od kilku lat autorka mieszka we Włoszech gdzie pisze, ilustruje i tłumaczy książki. Stale współpracuje z czasopismami dla dzieci „Miś” i Świerszczyk”. „Bajka o czasie”, Ciocia Jadzia”, „ A ja wam nie pozwolę nudzić się w szkole” czy też przewodniki po Rzymie, Warszawie i Muzeum Narodowym to tylko niektóre z 20 Jej książek.

Na spotkanie zaproszono dzieci z Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej ”Pliszka” oraz sześciolatki z Przedszkola Samorządowego w Niepołomicach. Dzieci przywitały autorkę piosenką „Niech żyje Italia”, której piękne wykonanie sprawiło, iż na twarzy naszego gościa pojawił się zachwyt i niemałe zaskoczenie. Eliza Piotrowska rozpoczęła spotkanie od prezentacji swojego przewodnika pt. „To miasto nazywa się Rzym” Barwnie opowiadała o wielu zwyczajach i ciekawostkach co najmłodszych bardzo zainteresowało. Powiedziała np., że gdy Włochom coś smakuje, jest pyszne demonstrują to wiercąc palem dziurę w policzku.
Następnie autorka przedstawiła swoje kolejne książki zatrzymując się dłużej przy dwustronnej książeczce pt. „Alfabecik dla dzieci” i "Cyferki dla niewielkich”. W każdej z przedstawionych w tej książce postaci ukryte były literki i cyferki, a dzieci bezbłędnie je rozpoznawały. Natomiast czytane przez Panią Elizę rymowanki takie jak „Pani Celina drażni rekina” czy też ”Pani Lucyna sypia w pierzynach” wywoływały salwy śmiechu. Całe spotkanie miało interaktywny charakter, pisarka bowiem przez cały czas rozmawiała z dziećmi, zachęcając je czynnego udziału w zabawach edukacyjnych.

Po prezentacji swojej twórczości autorka odpowiadała na pytania dzieci a następnie składała autografy w książeczkach, które zakupiły one na pamiątkę spotkania z Elizą Piotrowską. Dziękując za ciekawe, niezwykle pouczające spotkanie dzieci pożegnały autorkę oklaskami i wręczyły Jej album złożony z własnoręcznie wykonanych ilustracji.
Mamy nadzieję na ponowne spotkanie z tą niezwykle ciepłą i bezpośrednią osobą jaką jest Pani Eliza Piotrowska