Poznajemy Unię Europejską

2017-04-28 przez Biblioteka

26.04. z grupą uczestników środowych zajęć wybraliśmy się w „podróż” po Europie, by poznać kraje należące do Unii Europejskiej. Tematyka spotkania nie była przypadkowa, bowiem zbliżający się miesiąc maj kojarzony jest ze świętem Europy. Poza tym 1 maja przypada 13 rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Spotkanie „otworzyła” legenda tybetańska o Europie, córce Agenora, władcy fenickiego miasta Sydonu, której treść zaczerpnęliśmy z „Mitologii Jana Parandowskiego.

Następnie w przystępny sposób wyjaśniono dzieciom takie pojęcia jak Unia Europejska ( jej cele),państwa członkowskie  oraz waluta. Uwagę dzieci przykuła potem flaga Unii Europejskiej przedstawiająca 12 złotych gwiazd ułożonych w kole na niebieskim tle. A maskotka UE, czyli gąsieniczka o imieniu Syriusz ( nazwa pochodzi od nazwy najjaśniejszej gwiazdy na niebie Sirius) od razu zdobyła sympatię najmłodszych.

Oczywiście nie mogło zabraknąć twórczych poczynań uczestników.  Tym razem dzieciaki pastelami malowały flagi wybranych przez siebie państw oraz projektowały strój Syriusza, tak by zawierał on elementy narodowe danego państwa.Podczas spotkania „strzałem w dziesiątkę” okazały się wierszyki D. Strzemińskiej-Więckowiak pt. ”Co kraj to obyczaj”, dzięki którym wyruszyliśmy w niezapomnianą podróż m in do Ognistej Hiszpanii, Mitycznej Grecji czy do Francji-elegancji poznając stroje, potrawy, zwyczaje i zabytki. „Klamrą” spinającą całość spotkania było wysłuchanie hymnu Unii Europejskiej pt. „Oda do radości” oraz prezentacja prac.