Rozśpiewana podróż po bajkowym świecie Doroty Gellner

2012-12-03 przez Biblioteka

30 listopada czytelnia niepołomickiej Biblioteki oraz Biblioteka w Zabierzowie Bocheńskim wypełniły się blisko 150 osobową dziecięcą publicznością. Okazją do odwiedzin przez najmłodszych naszej Biblioteki były dwa spotkania z Dorotą Gellner - wybitną poetką, prozaikiem, autorką kilkudziesięciu książek dla dzieci oraz ponad stu tekstów dziecięcych piosenek, z których najbardziej znane to „Zuzia lalka nieduża, „A ja rosnę i „Kwiatki bratki.” W 1999 r. za książkę „Dorota Gellner dzieciom” autorka otrzymała Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego”, a w 2005 r. mali czytelnicy podziękowali jej Orderem Uśmiechu.

W porannym spotkaniu z Panią Dorotą uczestniczyły 5 i 6-latki ze Szkoły Podstawowej w Niepołomicach, zaś na popołudniowe „otwarte” spotkanie przybyła do nas w towarzystwie rodziców bardzo liczna grupa” maluszków” i nieco starszych dzieci. Trudno się dziwić takiej frekwencji, ponieważ Dorota Gellner jest autorką znaną, cenioną i bardzo lubianą nie tylko przez dzieci ale także przez dorosłych.

Obydwa niepołomickie spotkania z  małymi czytelnikami miały niepowtarzalny charakter, bowiem nasz gość zabrał dzieci w niezwykłą podróż po swoim bajkowym świecie.

Na początek autorka zaprezentowała kilka zabawnych, rymowanych historyjek m.in. o piłce, która uciekła z domu, o „Kruku i wnuku”, a także przedstawiła „Gryzmoła” - tytułowego bohatera jednej z najnowszych książek. Opowieści o swojej twórczości oraz recytacje wierszy pisarka przerywała rozmową z dziećmi oraz piosenkami pochodzącymi z „czarodziejskich, śpiewających książeczek” zawierających największe przeboje muzyczne dla dzieci oraz nowe piosenki. Piosenkom oczywiście „towarzyszyły” zabawy ruchowe. Dzieci zatem nie tylko wspólnie śpiewały ale też skakały, klaskały i naśladowały lekkie i zgrabne ruchy Pani Doroty, która przewodziła tej niezwykle dynamicznej zabawie.

Pod koniec wizyty Dorota Gellner długo i cierpliwie, ale też z wielką przyjemnością podpisywała zakupione przez najmłodszych ksiązki, dołączając do nich imienne dedykacje. Spotkanie ze znaną poetką dostarczyło wszystkim uczestnikom, zarówno małym i jak i dużym szczególnych przeżyć i emocji ,”wywołanych” przez urokliwe, pełne humoru teksty wierszy i opowiadań i melodyjne piosenki.

A my już oczekujemy na ponowne spotkanie z Dorotą Gellner w przyszłym roku w niepołomickiej książnicy.