Spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem

2012-11-08 przez Biblioteka

O tym, że nazwisko reportera nie było obce wielbicielom literatury faktu świadczyło duże grono publiczności : czytelnicy, miłośnicy relacji reporterskich oraz nauczyciele i uczniowie niepołomickiego Liceum.

Jacek Hugo–Bader jest uznawany za znawcę problemów Rosji i republik poradzieckich. To właśnie im poświęcił wszystkie wydane do tej pory książki : „Biała gorączka”, „W rajskiej dolinie wśród zielska”, „Dzienniki kołymskie”. Wszystkie teksty łączy bardzo przejmujący obraz ludzi i ich losów, często tragicznych, naznaczonych piętnem sowieckiej historii, biedy, chorób, wszelkich uzależnień. Pan Jacek dużo opowiadał o specyfice reporterskiego warsztatu. Przekonywał, że dobry reportaż musi być okupiony potem, łzami i krwią, gigantycznym nakładem pracy, determinacją oraz odwagą.

Autor powiedział również, że trzeba znaleźć ciekawy temat, mieć dużo czasu dla swoich rozmówców, wysokiej klasy dyktafon cyfrowy oraz talent i fart. Jego metoda pracy polega na bardzo szczerych i długich rozmowach, które nagrywa, a nie zapisuje, bo cały czas chce utrzymać kontakt wzrokowy ze swoim rozmówcą. Zdobywa w ten sposób zaufanie bohaterów reportaży. Podróże, które Hugo-Bader odbywa nie są luksusowe i wygodne, ale przecież o to chodzi by pokazać dramat najbiedniejszych, zwykłych obywateli Rosji i ościennych krajów, które tworzyły kiedyś wielkie imperium.

Nasz gość pięknie opowiadał o poczuciu etyki w pracy reporterskiej. Dla niego najważniejszy jest człowiek. Bohater reportażu musi być bezpieczny, nie wolno stworzyć mu żadnego zagrożenia, szczególnie już po opublikowaniu tekstu. Na uwagę zasługuje fakt, że Hugo-Bader pracuje obecnie nad książką o zaszłościach historycznych Polski, jakie miały miejsce dwadzieścia kilka lat temu.

Spotkanie trwało prawie dwie godziny, a mogłoby trwać jeszcze dłużej ! Osobowość pana Jacka, ciekawe odpowiedzi na pytania publiczności i bezpośredni kontakt ze słuchaczami, humor, niepowtarzalne rozmowy złożyły się na wyjątkową atmosferę tego jesiennego  popołudnia w naszej Książnicy. Pan Jacek Hugo–Bader tuż po spotkaniu podpisywał swoje książki. Autor każdemu z czytelników poświęcał dużo uwagi i czasu na indywidualną rozmowę.

Oby więcej takich spotkań i takich gości w naszej Bibliotece !