Spotkanie z Katarzyną Michalak

2011-10-22 przez Biblioteka

22. października 2011 r. w sobotnie popołudnie w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach odbyło się spotkanie autorskie z popularną pisarką Katarzyną Michalak. K. Michalak z wykształcenia jest lekarzem weterynarii, ale prawdziwym powołaniem okazało się pisarstwo. Spod jej pióra wyszły takie bestsellery, jak.: „Poczekajka”, „Rok w Poziomce”, „Sklepik z niespodzianką. Bogusia” i wiele innych. W wolnych chwilach pisarka zajmuje się również komponowaniem piosenek, produkcją teledysków, reklamujących jej książki, a także grafiką komputerową.

Na spotkaniu Pani Katarzyna barwnie opowiadała o życiu i twórczości. Świat zdaniem K. Michalak nie jest do końca zły i nieprzyjazny. Życie układa się przecież bardzo różnie-raz lepiej, raz gorzej. Jest jednak coś, co pozwala podnieść się człowiekowi po wszelkich porażkach i niepowodzeniach. Wg pisarki taką latarnią, która pomaga dotrzeć do bezpiecznej przystani życiowej, są marzenia.Trzeba jednak wytrwale do nich dążyć, by się spełniły.

K. Michalak pisze powieści obyczajowe z bardzo wyraźnie zarysowanym wątkiem obyczajowym, lecz nazwanie ich romansem byłoby krzywdzące. Owszem, jej książki nie są pozbawione pewnej dozy magii, humoru, czy miłosnych historii bohaterów, lecz pod tą otoczką p. Katarzyna przemyca kwestie ważne i trudne np.: problem niepełnosprawności, czy samotności człowieka w społeczeństwie. Książki są pisane lekkim stylem , ale zawierają drugie dno –głębokie przesłanie dla czytelnika.

Pani Katarzyna pisze już kolejne powieści m.in. „Powrót do Poziomki” oraz, jak nam zdradziła, pracuje nad książką życia. Będzie to powieść beletrystyczna o Powstaniu Warszawskim pt. „Miasto Aniołów 44”. Jak zapewniła autorka, nie będzie to pamiętnik, ani dokument, ale właśnie powieść. Powieść o odważnych mężczyznach, dzielnych dziewczętach, o miłości i poświęceniu, o życiu i walce.

W pewnym momencie, a to już tradycja organizowanych przez niepołomicką książnicę spotkań autorskich, spotkanie przerodziło się w żywą dyskusję między pisarką a zgromadzaną publicznością. Potem czytelnicy nagrodzili autorkę burzą oklasków i wyrazili życzenie ponownego spotkania. Na zakończenie uczestnicy spotkania ustawili się w długiej kolejce , aby uzyskać osobistą dedykację od autorki wpisaną do książki.

Sobotnie spotkanie z Katarzyą Michalak, podobnie jak dwa poprzednie zorganizowane przez niepołomicką bibliotekę z Romą Ligocką i Olgą Tokarczuk, miało ten niepowtarzalny klimat i atmosferę, jaka tworzy się pomiędzy miłośnikami książek i pisarzami. I wtedy aż trudno uwierzyć, że Polacy (podobno) czytać nie lubią...

Katarzyna Michalak oczarowala czytelników w Niepołomicach, a Niepołomice oczarowały naszego gościa - tak o wizycie w naszym mieście pisze autorka na swoim blogu.

Książki Katarzyny Michalak wydawane są w czterech seriach tematycznych:

Seria „poczekajkowa” to następujące opowieści:

• "Poczekajka"
  • "Zachcianek"
  • "Zmyślona"
  • "Sekretnik"

Seria owocowa:

• "Rok w Poziomce"
  • "Lato w Jagódce"
  • "Powrót do Poziomki"
  • "Wiśniowy dworek" (przewidywany na jesień 2012).

Seria z kokardką:

• Sklepik z Niespodzianką. Bogusia
  • Sklepik z Niespodzianką. Adela (premiera na wiosnę 2012)
  • Sklepik z Niespodzianką. Lidka (premiera latem 2012).

Kroniki Ferrinu – powieści fantasy:

• „Gra o Ferrin”
  • Kolejne cztery tomy czekają na wydanie.