Spotkanie z Pawłem Beręsewiczem

2007-03-20 przez Biblioteka

We wtorek 20 marca naszą Bibliotekę odwiedził Paweł Beręsewicz - z wykształcenia anglista, autor poczytnych książek dla dzieci. Jego książka pt. "Co tam u Ciumków" została uhonorowana nagrodą Guliwer w Krainie Olbrzymów oraz otrzymała nominację do nagrody "Książka roku 2005" Polskiej Sekcji Stowarzyszenia Książek dla Młodych – IBBY. Z kolei książka pt. "Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek" otrzymała wyróżnienie Jury Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Paweł Beręsewicz jest też autorem wielu doskonałych literacko przekładów m.in. "Księgi Smoków Edith Nesbit", "Przygód Tomka Sawyera" Marka Twaina czy "Olbrzyma z Zamczyska Baśni" Briana Pattena.
Na spotkanie autorskie przybyli uczniowie klas szóstych ze Szkoły Podstawowej w Niepołomicach pod opieką Pań Marzeny Święch i Marii Sarki.

W pierwszej części spotkania uczestnicy zadawali autorowi mnóstwo pytań dotyczących .inspiracji twórczych, pierwszych prób pisarskich, czasu potrzebnego na napisanie książki oraz przyszłych planów .Ale były też pytania innej natury np. o ulubione lektury z czasów szkolnych, znajomość gry na instrumencie muzycznym oraz czy zawód pisarza nasz gość uprawiał "od zawsze". Autor odpowiedział, że wykonywał różne zawody, pracował jako nauczyciel, pisał słowniki a obecnie pisze i tłumaczy książki.

Następnie Paweł Beręsewicz przeczytał opowiadanie pt. "Na gospodarstwie", pochodzące z 2 części książki "Co tam u Ciumków", która niebawem ukaże się na rynku księgarskim. Opowiadanie posiadało
4 zakończenia a młodzi czytelnicy mieli zdecydować, które z nich jest najlepsze Uczniowie wypowiadali się indywidualnie, a elokwencja i styl wypowiedzi były naprawdę godne podziwu. Ostatecznie podczas głosowania wybrano zabawne zakończenie z dużą dawką humoru i fantazji.

W finale spotkania młodzi czytelnicy ustawili się w długiej kolejce by zakupić egzemplarze książek i uzyskać upragniony autograf wraz z osobistą dedykacją. Natomiast bukiet wiosennych kwiatów i drobny upominek od uczniów był wyrazem podziękowania za niezwykle udane i pełne emocji spotkanie
z pisarzem.