Spotkanie z Romą Ligocką

2009-05-22 przez Biblioteka

20 maja 2009 r. Biblioteka Publiczna w Niepołomicach zorganizowała niezwykłe spotkanie autorskie, które odbyło się w Zamku Królewskim. Naszym gościem była Roma Ligocka – autorka bestsellerowych książek: ”Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”, „Kobieta w podróży”, „ Tylko ja sama”, „Znajoma z lustra”, „Wszystko z miłości”, do których scenariusz napisało samo życie.
Roma Ligocka urodziła się w Krakowie, w rodzinie żydowskiej. Dzieciństwo spędziła w krakowskim gettcie. Studiowała malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 60-tych wyemigrowała do Wiednia. Przez wiele lat pracowała jako kostiumolog i scenograf w europejskich teatrach, operach i również w telewizji. Obecnie Roma Ligocka mieszka w Monachium. Spotkanie było okazją do zaprezentowania najnowszej książki pisarki pt. ”Czułość i obojętność”. Imprezę znakomicie poprowadziła dziennikarka Telewizji Kraków Iwona Meus-Jargusz.

Roma Ligocka barwnie opowiadała o swoim życiu i twórczości. Świat wg Ligockiej nie jest ani dobry ani zły. Pisarka jest świadoma wartości życia. Charakteryzuje się niesłabnącym entuzjazmem do poznawania nowych miejsc i ludzi. Jest Ona świetną obserwatorką życia, wnikliwie patrzy na otaczający świat ,a później tworzy kolejny tekst ukazujący różne aspekty rzeczywistości. Nawet gdy pisze o rzeczach pozornie błahych, każda wypowiedź jest elementem unikalnego przewodnika po życiu człowieka. Dla Ligockiej najważniejszy jest człowiek ,jego uczucia ,emocje i zachowania. Wszystkie jej utwory zmuszają czytelnika do refleksji nad własnym życiem. Autorka czytała na głos fragmenty swojej najnowszej książki pt. „Czułość i obojętność”. Jest to zbiór felietonów pełnych życiowej mądrości i nieprzemijających prawd o człowieku. Roma Ligocka odpowiada w niej na wzorowane na kwestionariuszu Prousta pytania, które choć pozornie łatwe, okazują się fundamentalne, pokazując rzeczywistość z niezwykłą głębią oraz złożonością. Warto dodać, że każdy rozdział książki pt. „Czułość i obojętność” kończy się pięknym mottem lub głęboką refleksją, złotą myślą, na które żaden czytelnik nie pozostanie obojętny.
Spotkanie autorskie przerodziło się w żywą dyskusję między pisarką a licznie zgromadzoną publicznością. Autorka przedstawiła swoją filozofię życia. Stwierdziła, że człowiek musi poznawać samego siebie, przyjaźnić się ze sobą oraz słuchać swego wewnętrznego „ja”. Uwrażliwia nas na potrzeby drugiego człowieka, wskazuje na wielką wartość szczerej i uczciwej rozmowy. Proponuje, aby pielęgnować tzw. dobre uzależnienia: np. od piękna, empatii oraz literatury.

Publiczność nagrodziła Romę Ligocką wielkimi brawami .Na zakończenie autorka wpisywała dedykacje na książkach, które zakupili zaproszeni goście.
Wyrażamy wielką radość, że mogliśmy gościć tak wspaniałą pisarkę jaką jest Roma Ligocka. Mamy nadzieję, że nadal będzie tworzyć książki i wystawiać swoje obrazy, kierując się swoim ulubionym mottem : „Mądrość zaczyna się od zdziwienia”.