Wiosna ach to Ty

2011-03-21 przez Biblioteka

Od marca do końca czerwca 2011 r. można w naszej bibliotece oglądać wystawę fotografii Włodzimierza Puchalskiego i podziwiać wiosnę widzianą jego oczami, a nade wszystko obiektywem. Fotografie są wprawdzie czarno - białe, jednak piękno wiosny ukazane jest w nich w famtastyczny sposób. Zastygłe na zdjęciach zwierzęta wydają się, jakby miały się za chwilę poruszyć. Monochromatyczne zaś barwy w pełni oddają paletę naturalnych wiosennych kolorów.

Włodzimierz Puchalski urodził się 6 marca 1909r. w Mostach Wielkich. Przyrodę pokochał już jako dziecko i również wtedy wykonywał już pierwsze jej fotografie. W 1931 roku rozpoczął studia na Politechnice Lwowskiej na Wydziale Rolniczo-Leśnym. Od 1933 do 1936 był asystentem prof. Witolda Romera przy Katedrze Fotochemii Politechniki Lwowskiej, z którym wspólnie realizował swoje filmy. Pierwszym i najbardziej znanym były „Bezkrwawe Łowy”.

Przełomowym momentem w jego twórczości było zdobycie Pierwszej Nagrody w konkursie fotograficznym organizowanym przez czasopismo Łowiec Polski w 1934 r. Od tej chwili worek z nagrodami otwiera się na dobre i zdobywa ich aż 27. Kolejnym wielkim sukcesem było otrzymanie Złotego Medalu na Światowej Wystawie Łowieckiej w Berlinie w roku 1937 za zdjęcie Odyniec w zimie. Nie pozostało to bez wpływu na jego karierę. Otrzymał wiele zamówień na fotografię przyrodniczą od czasopism krajowych i zagranicznych, w tym Łowiec Polski, Wszechświat i sławne pismo amerykańskie National Geographic Magazin.

W czasie II wojny światowej pracował jako leśniczy w Puszczy Sandomierskiej. W swoim notesie pod datą 1 września 1939 r. zamieścił jedno słowo - "Wojna". Zakopał swój sprzęt fotograficzny i postanowił, że do końca wojny nie zrobi ani jednej fotografi. W roku 1946 organizował krakowski Instytut Filmowy. Rok 1949 to początek pracy w Instytucie Zootechniki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie stworzył dział dokumentacji foto-filmowej zwierząt. Od 1956 r. pracował w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi jako operator i reżyser. W sumie zrealizował 56 filmów, za które otrzymał wiele nagród w Polsce i zagranicą m.in. w Londynie, Edynburgu, Lipsku, Rzymie, Mediolanie. Jest także autorem ok. 50 albumów fotograficznych. Na ostatnią, w 1978r. wyjechał na Antarktykę z ekspedycją Polskiej Akademii Nauk. Zmarł w czasie wykonywania zdjęć na Wyspie Króla Jerzego i tam też został pochowany.

Więkość fotografii, przeźroczy oraz negatywów otrzymało Muzeum Niepołomickie w darze od żony i córki. Część tych zbiorów dzięki uprzejmość Muzeum Niepołomickiego, możemy gościć na czas wystawy w naszej Bibliotece. Zapraszamy serdecznie do zobaczenia tego wspaniałego zbioru zdjęć przedstawiających wiosenne oblicza polskiej przyrody.