Wystawa Czar zimy w malarstwie

2009-12-11 przez Biblioteka

”Lodowym blaskiem gwiazd promienie
Skrzą się nad pola śnieżno-białe
I rozlewają w krąg milczenie
Melancholijne, oniemiałe”.

Fragment wiersza „Zima” A. Lange

Dnia 10 grudnia 2009 r. o godz. 17.00 w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach odbyło się otwarcie wystawy „Czar zimy w malarstwie”. Zgromadzona publiczność mogła podziwiać wyeksponowane prace artystek należących do Grupy Twórczej w Wolnej Chwili działającej przy Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce pod opieką Anny Dziadkowiec - absolwentki krakowskiej ASP.

Dyrektor Biblioteki Publicznej powitała gości i przedstawiła autorów wystawy. Przypomniała, że inspiracją do ponownego zaproszenia artystów w nasze progi był sukces ich poprzedniej wystawy.
Pani Justyna René w imieniu całej grupy, podziękowała za to, że już po raz drugi mają okazję pokazać swoje prace w niepołomickiej bibliotece. To 25 wystawa grupy, a więc można powiedzieć, że twórcy obchodzili w bibliotece maleńki jubileusz. Tradycją już jest, że Grupa w Wolnej Chwili przekazuje dla biblioteki na ręce Pani Dyrektor namalowany przez siebie obraz. Tym razem był to piękny zimowy pejzaż. Po oficjalnym powitaniu i przedstawieniu artystów nadszedł czas na oglądanie i podziwianie obrazów. W progi biblioteki zawitała prawdziwa polska zima z puszystym śniegiem pokrywającym szczyty gór, pola, łąki, skrzącym się na dachach i gałęziach drzew.

W wystawie bierze udział 10 członków Grupy Twórczej: Małgorzata Bajer, Elżbieta Barnaś, Lucyna Buczek, Bożena Janus, Maria Kowalewska, Małgorzata Majka, Jadwiga Ratajczak, Justyna René, Bolesław Sporysz, Anna Sosin.
Na wystawie możemy oglądać obrazy malowane techniką akwarelową, pastelami, akrylem oraz farbami olejnymi. Artyści uwiecznili piękno ziemi polskiej oraz magię zimowego krajobrazu. Obcowanie ze sztuką w tak pięknym wydaniu z pewnością dostarczy oglądającym wielu wrażeń estetycznych, a zarazem wprowadzi w zimowy nastrój, za którym wielu z nas tęskni spoglądając za okno. Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze, a wystawę będzie można oglądać do końca stycznia 2010 roku.