Wystawa malarstwa Longiny Bujas

2009-10-16 przez Biblioteka

Longina Bujas jest z wykształcenia pedagogiem. Za pracę pedagogiczną odznaczona złotym krzyżem zasługi oraz zaszczytnym odznaczeniem „Zasłużony dla Miasta Krakowa”. Jako pedagog a później dyrektor szkoły zyskała uznanie środowiska wyrażone przyznaniem odznaki „Przyjaciel Dziecka”. Maluje od wielu lat różnymi technikami. W swych poszukiwaniach zmierzyła się z trudną techniką malowania na jedwabiu z którą zapoznała się podczas pobytu w Niemczech. Z dużą swobodą posługuje się pastelami toteż najchętniej jej używa. Chętnie maluje kwiaty, pejzaże, fragmenty architektury z troską o szczerość i własne ujęcie. Uczestniczyła w wielu plenerach i wystawach zyskując uznanie oglądających. Była wyróżniana i nagradzana. Od niedawna swą wrażliwość wyraża również w wierszach i fraszkach. Zostały one również wyróżnione przyznaniem dyplomów (dwa drugie miejsca) na przeglądach poplenerowych w Jaszowcu. Obecnie pełni funkcję zastępcy prezesa Małopolskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury.

Malowaniem Pani Longina zajmuje się już od dawna, ale dopiero na emeryturze mogła poświęcić się temu całkowicie. Jest to dla niej sposób na odpoczynek, relaks. Obrazy Longiny Bujas, które podziwialiśmy w czasie wernisażu to piękne kwiaty naszych łąk i ogrodów (które lubi malować najbardziej), oraz polskie pejzaże. Większość prac jest wykonana pastelami – ulubioną techniką malarki, ale jest także kilka obrazów, które zwracają szczególna uwagę – są namalowane na jedwabiu. Malowanie na jedwabiu to niełatwa technika plastyczna, ale obrazy, które w efekcie powstają są piękne i niepowtarzalne.