„Zwyczajni i niezwyczajni"

2013-04-10 przez Biblioteka

We wtorek 9 kwietnia w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach odbyły się dwa spotkania autorskie ze znakomitą krakowską pisarką dla dzieci Barbarą Gawryluk.
W pierwszym uczestniczyli uczniowie klas IV ze Szkoły Podstawowej w Niepołomicach i Wolicy, natomiast w drugim udział wzięły dzieci z „zerówki” oraz kl. I - III ze Szkoły Podstawowej w Staniątkach, Zagórzu i Niepołomicach-Podgrabiu.
Od samego rana zatem aż do godzin południowych Bibliotekę wypełniał gwar i śmiech ponad 100 osobowej młodej publiczności oczekującej na zacnego gościa.
Barbara Gawryluk - bohaterka obydwu spotkań jest z wyksztalcenia filologiem języka szwedzkiego. Od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka w Radio Kraków, gdzie prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci Alfabet.  Napisała 18 książek, spośród których kilka figuruje na Złotej Liście Fundacji ABC. Za powieść "Zuzanka z pistacjowego domu" autorka otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego a książka "W Zielonej Dolinie" nominowana była do tejże nagrody
Spotkanie z czwartoklasistami Pani Barbara rozpoczęła od rozmowy o Szwecji i ukochanej, najważniejszej książce z dzieciństwa, jaką była powieść Astrid Lindgren "Dzieci z Bullerbyn".
Po jej przeczytaniu – powiedziała autorka - pojawiła się u mnie fascynacja tym pięknym choć zimnym krajem, jego kulturą i językiem. W pewnym momencie zaczęłam pisać, a w opisywanych historiach i postaciach przemycałam dużo ze Szwecji.
Aby oddać hołd swojej szwedzkiej mistrzyni pióra nasz gość napisał cykl powieściowy, składający się z trzech książek "Moje Bullerbyn", "Kolczyki Selmy" i "Dziewczynka z fotografii".
Główna bohaterka tego cyklu Natalia z powodu trudnej sytuacji finansowej rodziców, opuszcza ukochany Kraków, szkołę i przyjaciół oraz kurs hip-hopu. Niechęć do nowego kraju pokonuje dzięki nowym, niezwykłym przyjaciołom i zajęciom tanecznym, na które uczęszcza. Niebawem ukaże się IV część tego interesującego cyklu pt. "Dwa domy".
Następnie autorka przedstawiła dwie wzruszające książki oparte na prawdziwych zdarzeniach. Pierwsza opowiada o Dżoku, "który zapisał się w ludzkiej pamięci, dzięki swojej niezwykłej wierności" druga zaś opisuje dramatyczne losy psa, który płynął Wisłą na krze, a od niechybnej śmierci uratował go Pan Adam – oficer mechanik statku badawczego Baltica.
Spotkanie z młodszą grupą dzieci poświęcone zostało w przeważającej części i „jeszcze pachnącej drukarską farbą” książce pt. "Owocowe bajki". W tychże bajkach można spotkać poczciwe trolle, skrzaty, dobrych i złych ludzi, a także dowiedzieć się jaką „zaczarowaną moc” posiadają leśne owoce. Najmłodsi poznali również Kaktusa - mądrego, wesołego psa przygarniętego ze schroniska przez Weronikę, Wojtka i ich mamę. Przygody i perypetie Kaktusa autorka opisała początkowo w jednej książce ("Kaktus, dobry pies"), a później na prośby małych czytelników dopisała kolejne dwie. ("Kaktus szukaj!" i "Kaktus, wierny przyjaciel".)
"Zajrzeliśmy" równie z autorką na chwilę do "Zuzanki z pistacjowego domu" i "Przedszkolaków z ulicy Morelowej".
Wspólnym elementem łączącym obydwa spotkania były zaimprowizowane konferencje prasowe podczas których młodzi uczestnicy mogli poczuć się jak prawdziwi dziennikarze.
Dzieci pytały pisarkę m.in. o ilość napisanych książek, o ulubioną książkę, najlepszą porę na pisanie oraz o to, co czuła, gdy w 2002 r. zmarła Astrid Lindgren. Pisarka nikogo nie pozostawiła bez wyczerpującej odpowiedzi.
Dyskretny urok pani Barbary, piękno języka jakim się posługiwała opowiadając i czytając fragmenty swoich powieści o zwyczajnych i niezwyczajnych bohaterach oraz "budowanie" poprzez prowadzoną narrację "klimatu" spotkania (było radośnie i wzruszająco) to wszystko urzekło małych i dużych słuchaczy.
W finale, jak na prawdziwe spotkania autorskie przystało, Pani Barbara Gawryluk podpisywała swoje książki, umieszczając w nich imienne dedykacje opatrzone autografami. Spotkania odbyły się pod patronatem PiMBP w Wieliczce.