"Klub poszukiwaczy historii Niepołomic"

2016-10-21 przez Biblioteka

Drugie spotkanie Klubu Poszukiwaczy Historii Niepołomic już za nami. Sądząc po ilości uczestników, a było około 50 osób, można pokusić się o stwierdzenie, że historia naszego miasta nie jest obojętna jego mieszkańcom, a wręcz przeciwnie. Jest wiele osób, które chcą poznać dawne dzieje Niepołomic oraz tych, którzy pragną podzielić się swoją wiedzą o tym co ukształtowało pokolenia niepołomiczan. Tematem spotkania tym razem były „Miejscowe cmentarze i historie związane z osobami na nich spoczywającymi”. Jest to temat rzeka i myślę, że jeszcze parę spotkań należy mu poświęcić. Wiele refleksji nasunie się  jeszcze zapewne po dniu Wszystkich Świętych, gdy będziemy odwiedzać miejsca poświęcone pamięci tych, którzy już odeszli.

Bardzo ciekawie o pierwszym cmentarzu parafialnym przy kościele opowiedziały Marzena Wilczyńska i Paulina Szewczyk. Następnie na podstawie prezentacji miejsca spoczynku poległych w I Wojnie Światowej przedstawiła Kinga Klima. Mieliśmy możliwość zobaczenia ciekawych zdjęć jak choćby fotografię przedstawiającą przeprawę wojsk austriackich przez Wisłę pod Niepołomicami, a także poznać symbolikę krzyży rosyjskich i austriackich.

Historia naszego miasta łączy się też nierozerwalnie z losami Żydów zamieszkujących Niepołomice przed II wojną światową. Stąd też kirkut czyli cmentarz żydowski przy ulicy Bohaterów Getta, o którym opowiedział Oskar Krawczyk. Pokrótce przedstawiono również miejsce pamięci na Kozich Górkach, cmentarz epidemiczny na Marudach, gdzie spoczywają szczątki ofiar zarazy z 1885 roku. Dowiedzieliśmy się o tym, że na naszym cmentarzu komunalnym znajduje się nagrobek Władysławy Hindemith-Skłodowskiej, nauczycielki z Wileńszczyzny, ciotki Marii Curie-Skłodowskiej. O tym oraz o wyszukiwaniu i odnawianiu starych zabytkowych nagrobków opowiedział Janusz Jagła. Niepołomicki cmentarz jest również miejscem spoczynku powstańców styczniowych. Odnalezione zostały groby trzech niepołomiczan, którzy walczyli w 1863 roku. Są to Emanuel Czermak, Tytus Pikulski i Walenty Przepolski. Informacje o nich można było przeczytać w materiałach przygotowanych przez Bibliotekę. Równie ciekawą postacią związaną z naszym miastem, której grób znajduje się na miejscowym cmentarzu jest Karol Tichy – syn niepołomickiego aptekarza. O jego ciekawym życiu, wielu pasjach i twórczości artystycznej opowiedziała Urszula Bednarz. W Puszczy Niepołomickiej znajduje się wiele miejsc pamięci, pomników i niewielkich cmentarzy. O tym jak można je odnaleźć mówił prowadzący spotkanie Paweł Pawłowski. Cmentarze - to temat bardzo obszerny i tak do końca nie udało się zreferować wszystkich tematów jak choćby pozyskiwanie gruntów pod obecny cmentarz komunalny czy choćby historia hitlerowskiego mordu na Kozich Górkach. Na pewno jest jeszcze wiele wątków dotyczących miejsc pochówku na terenie miasta i okolic, które będziemy starali się odkryć i przybliżyć na naszych spotkaniach.
Adam Asnyk w wierszu „Do młodych” pisał:

„Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy ,
Choć macie sami doskonalsze wznieść;
Na nich się jeszcze święty ogień żarzy
I miłość ludzka stoi tam na straży”

Nie możemy zapominać o swoich korzeniach, dlatego próbujemy odkrywać to co zapisano w dokumentach, księgach, to co zostało zatrzymane na starych fotografiach, co tli się jeszcze we wspomnieniach naszych babć, dziadków i rodziców. Próbujemy wydobyć z niepamięci i ocalić od zapomnienia.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 9 listopada, którego tematem będzie "Piosenka Andrzeja Zauchy „C'est la vie-Paryż z pocztówki” - wspomnienia z nagrania teledysku w 1986 roku i nie tylko..."