Klub poszukiwaczy historii Niepołomic -

2016-11-10 przez Biblioteka

Na kolejnym spotkaniu „Klubu poszukiwaczy historii Niepołomic”, które odbyło się 9 listopada wspominaliśmy filmy i teledyski nagrywane w Niepołomicach.

Rozmawialiśmy o:

• teledysku do piosenki Andrzeja Zauchy "C'est la vie-Paryż z pocztówki" oraz o osobach biorących w nim udział. W trakcie naszego sppotkania udało się ustalić, że postać księdza grał Jan Sikorski ówczesny prezes Gminnej Spółdzielni, mamy Andrzeja Zauchy - Andzia Biernatowa - z Koła Gospodyń Wiejskich, a panem spacerującym z kotami był Bronisław Ogórek. W teledysku brały udział rownież dziewczynki z chóru przy Szkole Podstawowej nr 1 z rocznika 1972/1973.
    Dlaczego Niepołomice zostały wybrane do kręcenia teledysku dowiedzieliśmy się z listu przesłanego przez scenarzystę teledysku Krzysztof Haich:

"Niepołomice są po pierwsze blisko Krakowa, po drugie 40 lat temu były pustawym, zapyziałym /z całym szacunkiem :)/ miasteczkiem. Potrzebna mi było sceneria pozbawiona ludzi i samochodów, a przecież nie mogliśmy zamykać miasta tak, jak robi to fabuła. Od początku miałem myśl o artyście przyjeżdżającym do smutnego miasteczka swojej młodości, w którym czas się zatrzymał. Miasteczka, w którym spotyka swoich sąsiadów i fryzjera, który strzygł go od małego, i panią Barbarę z zakładu fotograficznego, i mamę częstującą zupą, wreszcie siebie samego, dziesięciolatka...
    Niepołomice ze swoją zimową pustką doskonale do tego scenariusza pasowały.
    I już."

• jednym z odcinków serialu "Układ krążenia", pt. "Szycha w odstawce" z Edwardem Lubaszenko, kręconym w Niepołomicach w 1975 roku. W filmie "zagrał" Osrodek Zdrowia - obecnie znajduje się tam Posterunek Policji oraz niepołomicki Rynek.
  • "Liście Schindlera" - wspomnienia Pana Janusza Jagły z planu zdjęciowego gdzie wcielał sie w postać księdza.
  • "Potopie" i scenach kręconych w Puszczy Niepołomickiej w rezerwacie Gibiel-Lipówka, wspomnienia pana Marka Ślusarczyka o spotkaniu z aktorami zorganizowanym dla dzieci ze szkoły podstawowej i o Danielu Olbrychskim.

Na następne spotkanie zapraszamy pasjonatów historii Niepołomic 30 listopada o godz. 18.00. Tematem rozmów będzie Kazimierz Bisztyga - jego życie i działalność w Niepołomicach.