Klub Poszukiwaczy Historii Niepołomic

2017-02-02 przez Biblioteka

1 lutego na kolejnym spotkaniu „Klubu poszukiwaczy historii Niepołomic” wspominaliśmy po raz drugi Tadeusza Biernata – założyciela i długoletniego dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Niepołomicach, bibliofila i filologa oraz niezapomnianego nauczyciela i wychowawcy.

Rozpoczęliśmy od wysłuchania wykładu profesora Biernata o „Niepołomicach w literaturze”, który wygłosił 24 października 1984 r. na spotkaniu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej.
W dalszej części spotkania byli uczniowie liceum w osobistych wspomnieniach opowiadali o profesorze i jego działalności.

Tadeusz Biernat posiadał spory księgozbiór służący uczniom tajnego nauczania w czasie wojny oraz w pierwszych latach po powstaniu Liceum . Ogromna wiedza z różnych dziedzin pozwalała mu prowadzić wykłady na tzw. Uniwersytecie Powszechnym z literatury, muzyki i szeroko pojętej kultury. Wykłady o literaturze prowadził również w miejskiej bibliotece włączając w to młodą polonistkę Marię Kazek.

Tadeusz Biernat, posiadał wykształcenie muzyczne co pozwalało mu na prowadzenie w liceum żeński ego chóru dwugłosowego oraz zespołu muzycznego, a w bibliotece ogniska muzycznego.

Profesor Biernat prowadził także grupę teatralną, która brała udział w akademiach szkolnych i miejskich. Na ostatnim spotkaniu wspominano Basię Świgostównę, która pięknie deklamowała wiersze, oraz Janusza Biernata (syna profesora) grającego na pianinie. W niektórych przedstawieniach występował sam Tadeusz Biernat. W przygotowywanych przez siebie akademiach przemycał wartości ważne dla młodzieży w tak trudnych latach komunizmu.

Byli uczniowie wspominali Jego ojcowski sposób rozwiązywania szkolnych problemów - mądry i wyważony. Wspominając nauczycieli powojennego Liceum Ogólnokształcącego jedna z uczennic powiedziała „Byliśmy dziećmi z zaniedbanych przez wojnę rodzin chłopskich i robotniczych, nauczyciele nie tylko uczyli, ale i wychowywali. Dyrektor przynosił własne książki i pamiątki aby pokazać nam świat.”

Na kolejne spotkanie zapraszamy 22 lutego o godz. 18.00. Tematem spotkania będzie stara niepołomicka zabudowa, czyli domy jeszcze istniejące oraz te, których już nie ma. Spróbujemy na mapie Niepołomic umiejscowić te domy, po których zostały wspomnienia.