Spotkanie z Anną Onichimowską

2008-04-07 przez Biblioteka

W poniedziałek 7 kwietnia 2008r. gościem Biblioteki Publicznej w Niepołomicach oraz filii w Zabierzowie Bocheńskim była znana pisarka Anna Onichimowska. W dwóch spotkaniach autorskich uczestniczyli uczniowie niepołomickiego Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły oraz Niepublicznego Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego Zabierzowie Bocheńskim.

Anna Onichimowska ukończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Warszawskim. W swym dorobku ma kilkadziesiąt książek – wierszy, opowiadań, powieści, które pisze dla odbiorców w różnym wieku. Pracuje także jako scenarzysta radiowy, teatralny, telewizyjny i filmowy. Współpracuje z fińskim pisarzem Tomem Paxalem. I mimo, że nie mają wspólnego języka udało im się napisać dwie książki, bo jak mówi autorka najważniejsza jest wspólna wrażliwość i zbliżone poczucie humoru. Jej bogata i różnorodną działalność doczekała się wielu nagród literackich, w tym głównej na Międzynarodowym Konkursie Sztuk Teatralnych dla Dzieci. W 1995 za książkę pt. „Dobry potwór nie jest zły” autorka otrzymała Literacką Nagrodę im. K, Makuszyńskiego, natomiast „Najwyższa góra świata ”została wpisana na Międzynarodową Honorową Listę im. H.Ch. Andersena.

Przeważająca część spotkania była poświęcona dwóm najpopularniejszym cyklom dla młodzieży. Pierwszy z nich obejmuje 4 powieści ( „Samotne wyspy i storczyk”, „Żegnaj na zawsze”, „Trudne powroty” oraz „Bliscy nieznajomi. Bohaterowie tych książek na co dzień muszą podejmować decyzje małe i większe, wreszcie takie, które zaważą na ich dalszym życiu.Drugi cykl porusza ważne problemy społeczne ( narkomanii i sekt) z bestsellerowymi powieściami ”Hera moja miłość” i „Lot Komety”. To także utwory o kryzysie rodziny, granicach wolności, a więc o problemach szczególnie bliskich młodym ludziom. Pisarka zaprezentowała fragmenty z książki „Lot Komety”, zapowiadając, że planuje dalszy ciąg powieści. Przedstawiła również swoją najnowsza książkę „ Dziesięć stron świata” wyróżnioną w konkursie Polskiej sekcji IBBY „ Książka Roku” 2007. To zbiór opowiadań, ukazujących losy piętnastolatków żyjących w różnych miejscach na ziemi.

Młodzież z zainteresowaniem słuchała również opowieści o innej pasji naszego gościa a mianowicie o zamiłowaniu do podróży. Ponieważ autorka pisze spontanicznie i wszędzie w każdą podróż zabiera laptopa.
Na zakończenie podczas zaimprowizowanej konferencji prasowej Pani Anna Onichimowska odpowiadała na liczne pytania słuchaczy dotyczące np. jej debiutu pisarskiego, ulubionych książek, najciekawszej przygody podczas podróżyi i planów literackich na przyszłość. Zdradziła, że obecnie pracuje nad scenariuszami do baśni kinowych, realizowanych techniką aktorską z dużą ilością animacji, na podst. jej książek : „Dzień czekolady”( II miejsce w konkursie A. Lindgren organizowanym przez Fundację ABC XXI – Cała Polska Czyta Dzieciom) oraz „ Sen, który odszedł”( „Książka Roku”2001, nagroda Polskiej Sekcji IBBY.) Niebawem ukaże się też kolejna książka dla dzieci o nowej cywilizacji smoków.

Nasz gość zachęcał młodych ludzi do czytania, do podejmowania prób pisarskich i udziału w konkursach literackich, bo być może, tak jak w jej przypadku pisanie okaże się dla nich sposobem na życie.