Warsztaty chińskie z Robertem "Robbem" Maciągiem

2014-06-12 przez Biblioteka

11 czerwca 2014 w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach odbyły się pierwsze warsztaty w ramach realizacji projektu „Cały świat za pan brat”, na który nasza biblioteka zdobyła fundusze w III edycji konkursu grantowego "Aktywna Biblioteka".
Wszystkie zajęcia w trakcie trwania tego projektu prowadzi Robert „Robb” Maciąg, znany już dzieciakom w naszej gminie ze wcześniejszych podróżniczych spotkań bibliotecznych. Na początek wielkiej podróżniczej przygody, Robb zabrał dwie grupy z Niepołomic do… Chin.

Na początek opowiedział, jak wielkim i różnorodnym krajem jest Państwo Środka, a następnie zapoznał dzieci z tradycją, kulturą i historią tego mocarstwa. Wychodząc od czasów Cesarstwa, poprowadził słuchaczy pośród barwnych slajdów szlakiem Wielkiego Muru, zapoznał z terakotowa armią, wśród której posągów nie znajdziemy dwóch takich samych żołnierzy i opowiedział ciekawostki o smokach, które według chińskich legend są…dobre! Zgłębialiśmy tajemnice chińskiej medycyny, przyglądali się uprawie pól ryżowych i sposobom pozyskiwania różnych rodzajów herbaty. Wspólnie nauczyliśmy się kilku podstawowych zwrotów w najtrudniejszym ponoć języku świata, a co więcej – dowiedzieliśmy się, jak napisać po chińsku życzenia noworoczne oraz życzyć komuś powodzenia!

Oglądając oryginalne przedmioty przywiezione przez prowadzącego warsztaty, takie jak posążki smoków, porcelanowe łyżki i wachlarze oraz popijając chińską zieloną herbatkę zaparzoną przez Robba w oryginalnym czajniku (czy wiedzieliście Państwo, że herbata po chińsku to „cza”?) w sposób bezbolesny nauczyliśmy się jeść pałeczkami – nawet chińską zupę!
Zadaniem domowym uczestników dzisiejszych warsztatów jest ćwiczenie jedzenia pałeczkami oraz wprawianie się w chińskiej kaligrafii, tak aby podczas sierpniowego pikniku kończącego projekt mogli nauczyć tych dwóch egzotycznych  umiejętności innych Niepołomiczan oraz wszystkich gości.  Już dzisiaj zapraszamy Państwa 10 sierpnia 2014 roku do Parku Miejskiego – szczegóły na naszej stronie, Facebook’u i plakatach.
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w projektach „Cały świat za pan brat” oraz „Co w puszczy piszczy, czyli niepołomicki klub przyrodnika”  zapraszamy do odwiedzenia naszej biblioteki – zapisy na kolejne warsztaty już trwają, a ilość miejsc jest ograniczona!