Zabudowa dawnych Niepołomic

2017-02-23 przez Biblioteka

Budynki w dawnych Niepołomicach czyli stara niepołomicka zabudowa – domy jeszcze istniejące oraz te, których już nie ma to temat spotkania Klubu Poszukiwaczy Historii Niepołomic, które odbyło się ono 22 lutego 2017 roku.

Już na samym początku p. Marzena Wilczyńska w przygotowanej prezentacji przedstawiła ratusz, dom na miejscu późniejszego komisariatu milicji, rzeźnię miejską, budynek apteki, „Sokoła”, domu ubogich (obecna szkoła muzyczna). Równolegle do prezentacji rozgorzała dyskusja na temat każdej z prezentowanych budowli. Z czasem zostały przebudowane, odrestaurowane, niektóre wyburzone lub też niejednokrotnie istnieją do dziś tyle, że użytkowane przez zupełnie inne instytucje. Następnie odbyliśmy „spacer” po rynku niepołomickim.

Dzięki zaprezentowanym przez Pawła Pawłowskiego fotografiom mogliśmy zobaczyć i porównać otoczenie rynku z początku wieku XX oraz z czasów późniejszych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zdjęcia z lat 70 i 80, na których udało się rozpoznać sfotografowane osoby. Niepołomice – niegdyś osada, obecnie rozwijające się intensywnie miasteczko. Powstaje wiele nowych domów. Nie możemy jednak zapomnieć o starej zabudowie, domach, budynkach, które wrosły w krajobraz Niepołomic, ale także i o tych, które zostały wyburzone. Chcemy ocalić je od zapomnienia, przypomnieć sobie gdzie były wybudowane, co się w nich mieściło, jakie skrywały tajemnice.

Następne spotkanie Klubu Poszukiwaczy Historii Niepołomic już za trzy tygodnie - 15 marca. Będziemy kontynuować temat zabudowy Niepołomic. Tym razem „przejdziemy się” ulicami miasta. Co spotkamy po drodze?

Ewa Korabik