"MAM TYLE LAT, ILE CHCĘ !!!” – Wanda Chotomska w Podłężu

2011-12-08

Błyskotliwa, tryskająca energią i świetnym poczuciem humoru, wspaniale nawiązująca kontakt ze słuchaczami – tak możemy scharakteryzować Panią Wandę Chotomską, która gościła 8 grudnia w naszej Bibliotece. Jedna z największych współczesnych polskich poetek, autorka programów telewizyjnych i audycji radiowych oraz scenariuszy sztuk teatralnych, spotkała się z uczniami klas III i IV Szkoły Podstawowej w Podłężu.

Pani Wanda opowiadała jak powstawały jej utwory, co było inspiracją i natchnieniem w pisaniu opowiadań, wierszy czy tekstów piosenek. Dzieci poznały historię książkowych „Pięciopsiaczków” oraz pacynki „Jacka i Agatki” z telewizyjnego programu dla dzieci. Autorka recytowała i czytała wybrane wiersze, a następnie rozmawiała o nich z dziećmi. Uczestnicy zasypali poetkę najróżniejszymi pytaniami, na które w dowcipny sposób odpowiadała. Na pytanie – dlaczego jest pisarką, a nie np. lekarzem stwierdziła, że lekarzem jest również, ale niezwykłym tylko – „pediatrą literatury”. Zagadnięta przez dzieci o wiek odpowiedziała – „mam tyle lat, ile chcę”. To prawda, wielu może pozazdrościć Pani Wandzie życiowej energii i optymizmu, wewnętrznej siły oraz niezwykłej osobowości.

Kilkakrotnie nasz gość zaskoczył uczestników szybkością układanych, stosownie do sytuacji rymów. Pani Wanda jest w tym mistrzynią !!! Ponad półtoragodzinne spotkanie upłynęło na świetnej zabawie w miłej atmosferze, a także było doskonałą okazją do ogłoszenia wyników i rozdania nagród uczestnikom konkursu plastycznego - „W kolorowym świecie utworów Wandy Chotomskiej”. Wszyscy uczestnicy rywalizacji otrzymali nagrody książkowe z dedykacją i autografem Pani Wandy.

Na zakończenie wizyty w Podłężu autorka otrzymała podziękowania i kwiaty od dzieci, a przed jej stolikiem ustawił się długi ogonek chętnych po wpis do zakupionych książeczek. Poetka poprosiła wszystkich o przekazanie od niej pozdrowień dla rodziców i dziadków. Cieszymy się, iż mogliśmy gościć w naszych progach tak znamienitego gościa, to była niepowtarzalna okazja dla naszych najmłodszych czytelników, aby poznać Wandę Chotomską - autorkę ponad 200 książek, niekwestionowana królowa polskiej literatury dziecięcej. Całe pokolenia czytelników „wychowały” się na jej utworach. Teraz dziadkowie i rodzice wracają do nich z sentymentem podczas wspólnego czytania z wnukami i dziećmi. Życzymy zdrowia Pani Wandzie i kolejnych wspaniałych pomysłów na literackie opowieści.