Co w puszczy piszczy, czyli niepołomicki klub przyrodnika

2014-06-03 przez Biblioteka

Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Biernata w Niepołomicach
we współpracy z:
Zakładem Zoologii Środowiskowej Instytutu Nauk o Zwierzętach WHiBZ UR w Krakowie
Lasami Państwowymi - Nadleśnictwem Niepołomice

mają zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych
na konferencję naukową
kończącą projekt

„Co w puszczy piszczy, czyli niepołomicki klub przyrodnika”

finansowany z dotacji uzyskanej w konkursie „Aktywna Biblioteka”

13 września 2014 roku o godz. 14:00
w Czytelni Naukowej
Biblioteki Publicznej im. Tadeusz Biernata
w  Niepołomicach
ul. Szkolna 1 – 3

Program:

1. Podsumowanie projektu przez koordynatorkę
  2. Wykład „Dlaczego owady chodzą boso”  - dr Irena Grześ
  3. Wręczenie nagród i dyplomów uczestnikom  - dr hab. inż. Zbigniew Bonczar, prof. UR
  4. Prelekcje oraz prace o tematyce przyrodniczej wykonane przez uczestników projektu
  5. Wystawa plakatów – galeria preparatów mikroskopowych
  6. Mała wystawa przyrodniczych pomocy naukowych

To propozycja zajęć z przyrody, których zakres obejmuje zagadnienia znacznie wykraczające  poza program nauczania biologii czy chemii w szkole podstawowej i gimnazjum. Na 6 zajęciach warsztatowych w ciekawej, urozmaiconej i interaktywnej formie będziemy się przyglądać roślinom i zwierzętom w skali od mikro do makro. Zajęcia zostały zaplanowane tak, aby dzieci w nielicznych grupach (do 10 osób) mogły się zetknąć z prawdziwą nauką, jednocześnie pogłębiając wiedzę związaną z graniczącą z naszym miastem Puszczą Niepołomicką.

W ramach programu przewidziane są zarówno warsztaty z mikroskopowania, jak i terenowe zajęcia w lesie, podczas których dowiemy się wszystkiego o ekosystemie puszczy. Spotkania, organizowane w Bibliotece i filiach, będą prowadzone przez osoby doświadczone zarówno w pracy z dziećmi, jak i przez pracowników naukowych Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Zajęcia terenowe poprowadzą zaś pracownicy Nadleśnictwa Niepołomice. Na zakończenie projektu planujemy mini – konferencję naukową, podczas której młodzi przyrodnicy zaprezentują swoje osiągnięcia.

Zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym (szkoła podstawowa i gimnazjum). Grupy zostaną utworzone w zależności od liczby i wieku zgłaszanych uczestników. Na wszelkie pytania odpowiemy na spotkaniu organizacyjnym w dniu 16.06.2014 o godzinie 18:00 w Oddziale dla Dzieci w Niepołomicach oraz zapraszamy oczywiście do odwiedzin w Bibliotece w dowolnych terminach, gdzie pracownicy udzielą Państwu wszelkich informacji. Zapisy od 2 czerwca, ilość miejsc ograniczona (max. 50)

Prowadzący zajęcia: mgr inż. Weronika Śliwiak – koordynatorka projektu, pracownica Biblioteki, animatorka dziecięca, autorka zajęć „Spotkania z przyrodą” i „Spotkania ze słowem” w DK INSPIRO, b. pracownik Uniwersytetu Rolniczego, absolwentka UR (zootechnika) oraz UJ (biologia molekularna), dr inż. Jerzy Kowal  – asystent naukowo – dydaktyczny w Katedrze Ekologii i Zoologii, Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt UR w Krakowie oraz pan inż. Wojciech Wimmer z Nadleśnictwa Niepołomice – osoba zajmująca się na co dzień edukacja leśną oraz sprawująca nadzór nad pracami gospodarskimi na terenie Puszczy.

Wszystkie zajęcia oraz materiały są bezpłatne.

• Grupy z Niepołomic (1,2) – spotkania we wtorki w Bibliotece w Niepołomicach w terminach: 1,8,15,22 lipca.

W poniedziałek 11 sierpnia odbędą się warsztaty terenowe w Puszczy Niepołomickiej o godzinie 11:30.

- grupa niepołomicka 1 – dzieci szkolne młodsze (godz. 11:30)

- grupa niepołomicka 2 – dzieci szkolne starsze (godz. 13:00)

→ Spotkanie organizacyjne: 16.06.2014 godz. 18:00 BP w Niepołomicach

• Grupa z Podłęża (3) – spotkania w czwartki w Bibliotece w Podłężu o godz. 11.30 w terminach: 3,10,17,24 lipca, natomiast we wtorek 12 sierpnia odbędą się warsztaty terenowe w Puszczy Niepołomickiej o godzinie 11:30

→ informacja w filii Biblioteki w Podłężu
Spotkanie organizacyjne: 16.06.2014 godz. 18:00 BP w Niepołomicach

• Grupa z Woli Batorskiej (4) - spotkania w czwartki w Bibliotece w Woli Batorskiej o godz. 13:00 w terminach: 3,10,17,24 lipca, natomiast we wtorek 12 sierpnia odbędą się warsztaty terenowe w Puszczy Niepołomickiej o godzinie 11:30

→ informacja w filii Biblioteki w Woli Batorskiej
Spotkanie organizacyjne: 16.06.2014 godz. 18:00 BP w Niepołomicach

• Grupa przedszkolna (5) -  spotkania w piątki w Bibliotece w Niepołomicach o godz. 14:00 w terminach: 4,11,18 i 25 lipca, natomiast w środę 13 sierpnia odbędą się warsztaty terenowe w Puszczy Niepołomickiej o godzinie 11:30

→ Spotkanie organizacyjne: 16.06.2014 godz. 18:00 BP w Niepołomicach

14.08.2014 oraz 05.09.2014 zaprosimy wszystkich uczestników projektu do Bibliotek (godziny ustalimy wspólnie) w celu rozdzielenia zadań na konferencję naukową, którą zorganizujemy w Bibliotece w Niepołomicach w dniach 13 - 14 września 2014 roku, aby pochwalić się tym, co udało nam się osiągnąć w trakcie trwania projektu.

KALENDARIUM

Czerwiec: Spotkanie organizacyjne

16.06.2014, godz. 18:00 Biblioteka Publiczna w Niepołomicach, ul. Szkolna 1-3

Lipiec:

„Świat zwierząt w skali mikro i makro”

01.07

03.07

04.07

08.07

10.07

11.07

15.07