Wanda Chotomska w Woli Batorskiej

2011-12-07

7 grudnia 2011 r. na długo pozostanie w naszej pamięci. W tym dniu gościliśmy w Bibliotece Publicznej w Woli Batorskiej znakomitą polską pisarkę. Autorkę setek wierszy, tekstów piosenek, scenariuszy teatralnych i opowiadań dla dzieci panią Wandę Chotomską. Stworzyła ona popularny cykl programów telewizyjnych Jacek i Agatka (1962-1973). Laureatka wielu nagród. Dama Orderu Uśmiechu (1969). W 2003 r. za twórczość dla dzieci otrzymała Nagrodę Prezydenta RP oraz Medal im. H.Ch. Andersena.

To wielki zaszczyt gościć tak wybitną autorkę, której wiersze i opowiadania czytało wiele pokoleń. Na spotkanie autorskie przybyło blisko 150 osób. Byli to uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Woli Batorskiej, Suchoraby, Zabierzowa Bocheńskiego , Oddziału Przedszkolnego przy Przedszkolu Samorządowym w Woli Batorskiej z wychowawcami i rodzicami. Znaczną część publiczności stanowili laureaci ogłoszonego przez Bibliotekę konkursu plastycznego „Twórczość Wandy Chotomskiej widziana oczami dziecka”. Na konkurs wpłynęło wiele ciekawych prac ukazujących różne wiersze i opowiadania czytane przez nasze dzieci. Barwna, wesoła a zarazem pouczająca twórczość Wandy Chotomskiej rozwinęła u dzieci wyobraźnię plastyczną, co można zobaczyć na wystawie pokonkursowej w Sali Domu Kultury w Woli Batorskiej.

Na powitanie naszego gościa dzieci z Oddziału Przedszkolnego przygotowały krótki występ, składający się z wierszy autorki, która gromkimi brawami nagrodziła występujących. Potem sama czytała, recytowała swoje wiersze. Opowiadała skąd bierze pomysły do swoich utworów. Mali czytelnicy mieli okazję porozmawiać ze swoją ulubioną pisarką, zadać Jej pytania.
Wielką niespodzianką było dla dzieci odebranie nagród – książek Wandy Chotomskiej, która pod koniec spotkania składała na nich autografy.

W podziękowaniu dzieci wręczyły autorce bukiet kwiatów. Mamy nadzieję ponownego zobaczenia Pani Wandy, która ma nam jeszcze wiele do powiedzenia i przekazania.