Warsztaty plastyczne z Ewą i Pawłem Pawlakami

2011-11-06

4 listopada 2011 do niepołomickiej Biblioteki zostali zaproszeni wyjątkowi goście – Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak – znani i cenieni ilustratorzy, autorzy książek dla dzieci. Oboje ukończyli studia na wrocławskiej ASP. Choć mieszkają i pracują we Wrocławiu z bohaterami ich książek, dzięki tłumaczeniom, mogą spotkać się dzieci w najdalszych zakątkach świata m.in. w Japonii, Kanadzie, Tajlandii, Korei a także we Włoszech, Francji, Belgii i Wielkiej Brytanii. Pani Ewa zajmuje się ilustracja książkową i projektowaniem graficznym, pracuje też jako poeta i tłumacz. W 2003 r. za książkę „Od Sasa do Lasa”: „Zagadki nie tylko zwierzętach” otrzymała główną nagrodę w konkursie „Świat przyjazny dziecku”, organizowanym przez Komitet Obrony Praw Dziecka. Paweł Pawlak w swoim dorobku twórczym posiada kilkadziesiąt zilustrowanych książek, jest też autorem kilku z nich. W 2009 znalazł się wśród nominowanych do Literackiej Nagrody Pamięci Astrid Lindgren.

Na spotkanie do czytelni Biblioteki przyszli uczniowie I klasy Szkoły Podstawowej w Niepołomicach, ciekawi tajników pracy ilustratorów oraz zapowiedzianej „niespodzianki” w trakcie warsztatów plastycznych.
Goście rozpoczęli spotkanie od serii pytań skierowanych do dzieci: kto to jest ilustrator ?, do czego potrzebna jest ilustracja? i jakie funkcje pełni książka? Następnie zaprosili najmłodszych do swojej „plastycznej krainy” prezentując różne, oryginalne ilustracje np. ze skrawków materiałów, (to domena Pani Ewy) które następnie są zszywane, by dały zamierzony efekt.

Dzięki „Mojemu pierwszemu Atlasowi Świata”, który Ewa i Paweł Pawlakowie wspólnie zilustrowali najmłodsi mogli udać się w podróż dookoła świata po 7 kontynentach, odkrywając przy tym jak bardzo się one od siebie różnią. Jednak najciekawsza część zajęć nastąpiła wówczas, kiedy na stolikach pojawiły się kolorowe kartony, klej i nożyczki. Mali uczestnicy mieli okazję wykorzystać swoje zdolności manualno-plastyczne przy „tworzeniu rafy koralowej”. Nad działaniami młodych artystów czuwali i skutecznie doradzali nasi goście. A efekty były naprawdę zaskakujące. Okazało się, że dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Dzieci wyczarowały bowiem różnokolorowe gatunki ryb, małże, ośmiornice, rozgwiazdy itp. które następnie umieszczały na rozwieszonej folii, dającej wrażenie falującego oceanu z przepiękną rafa koralową. Potem młodzi czytelnicy pragnąc zachować w pamięci spotkanie z niezwykle sympatycznymi twórcami, ustawili się w długiej kolejce po autografy i oryginalne dedykacje wzbogacone miniaturowymi ozdobnikami.
A w finale spotkania wspólna fotografia z ilustratorami z rafą koralową w tle, wpis do Księgi Pamiątkowej Biblioteki i kwiaty będące wyrazem podziękowania za bardzo ciekawe i twórcze warsztaty plastyczne.