Afryka okiem podróżnika Marcina Złomskiego

2017-04-26 przez Biblioteka

We wtorkowe przedpołudnie - 25 kwietnia, gościem niepołomickiej Biblioteki był Marcin Złomski – podróżnik, fotograf, przewodnik wypraw. Razem z żoną Małgorzatą również zapaloną globtroterką odwiedzili ponad osiemdziesiąt krajów na sześciu kontynentach. Zawodowo zajmują się pokazem slajdów podróżniczych oraz tworzeniem i przygotowaniem autorskich wypraw trampingowych do obu Ameryk, Azji i Afryki.

Sympatyczny podróżnik zabrał kilkudziesięcioosobową grupę uczniów kl. V ze Szkoły Podstawowej im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach na wyprawę przez Czarny Ląd – szlakiem, który pond 100 lat temu przemierzali bohaterowie książki H. Sienkiewicza - Staś i Nel. Pan Marcin przedstawił młodym słuchaczom kolejne kraje, (Sudan, Etiopia, Kenia, Zambia, Tanzania, RPA) do których docierał różnymi środkami lokomocji, dokumentując swoje wypowiedzi pięknymi, ciekawymi zdjęciami. Warto było się tam przenieść razem z podróżnikiem i zobaczyć te wszystkie niezwykłe miejsca, podziwiać piękno krajobrazu Afryki oraz podglądać zwyczaje i codzienne życie mieszkańców Afryki.

Uczniowie byli pod wrażeniem m.in. starożytnych piramid sprzed VI w p n e  w Meroe(Sudan), wykutych w skale kościołów i zielonych gór Siemen w Etiopii, potężnych baobabów nad brzegami Zambezi i wodospadów Wiktorii (osiągających szer. 2 km i wys. 100 m) w Zambii. Podczas tej „fotograficznej podróży” (także na Safari) słuchacze  dowiedzieli się, że aby afrykańskie safari uznać za udane, powinno się zobaczyć Big Five, które tworzą lew, lampart, słoń, bawół i nosorożec. Niesamowite wrażenie zrobiły też na uczestnikach pluskające się w wodzie hipopotamy oraz ogromne stada pawianów na zielonych wzgórzach w Etiopii.

W finale spotkania uwagę zgromadzonej publiczności przykuły przedmioty przywiezione przez Pana Marcina z podróży po Czarnym Lądzie (regionalna maska, miniaturowy talerzyk noszony na głowie, pojemnik na śniadanie ręcznie wypleciony z trzciny, obleczony skórą  i dzbanuszek do parzenia kawy).

Godzinne spotkanie, które było niezwykle interesujące i profesjonalnie przygotowane dostarczyło uczniom wielu ciekawych informacji na temat Afryki i jej różnorodności.