Agatha Christie - 30 rocznica śmierci

2006-01-10 przez Biblioteka

Agatha Christie jest najbardziej znaną na świecie pisarką kryminałów oraz najlepiej sprzedającą się autorką wszech czasów. Wydano ponad miliard egzemplarzy jej książek w języku angielskim (to więcej niż dzieł Szekspira) oraz drugi miliard przetłumaczonych na 45 języków obcych. We Francji sprzedano 40 milionów jej książek, podczas gdy zajmującego drugie miejsce Emila Zoli - 22 miliony. Pod pseudonimem Mary Westmacott wydała kilka romansów, które też nieźle się sprzedawały.

Powieści kryminalne jej autorstwa wyróżniają się, wśród wielu utworów tego gatunku, niezwykłą zgodnością poszczególnych fragmentów łamigłówki z zawsze zaskakującym finałem. Według danych UNESCO utwory Agathy Christie zajmują trzecie miejsce na świecie pod względem popularności po Biblii i dziełach Szekspira.

• 79 powieści i zbiorów opowiadań kryminalnych
  • 23 filmy pełnometrażowe
  • 18 sztuk scenicznych
  • 6 powieści obyczajowych pod pseudonimem
  • Mary Westmacott
  • 2 książki autobiograficzne
  • 2 tomiki wierszy
  • 1 tomik opowiastek i wierszy gwiazdkowych

Nasza wystawa to nie tylko twórczość Agathy Christie. W osobnej gablocie wyeksponowano książki z gatunku literatury przygodowo - kryminalnej dla młodzieży pióra różnych autorów. Poprzez ich prezentację chcielibyśmy zainteresować młodych czytelników także i tym gatunkiem literatury, zwłaszcza że można je wypożyczyć w Oddziale dla dzieci i młodzieży naszej Biblioteki.