Andrzejkowe wróżby Bibliotece

2014-11-25 przez Biblioteka

26 listopada środowe spotkanie z grupą starszych dzieci było magicznym popołudniem, pełnym różnorodnych wróżb. Za kilka dni bowiem przypadają Andrzejki wszystkim bardzo dobrze znane święto.

Dawniej Andrzejki miały nieco inny charakter - Wigilia Św. Andrzeja(29.XI) „od wieków była dniem wróżb dziewczęcych dotyczących miłości i małżeństwa”. Obecnie jest to wesołe spotkanie zarówno dziewcząt jaki chłopców w różnym  wieku, połączone w wieloma traktowanymi z humorem wróżbami i przeplatane tanecznymi zabawami.

Podczas naszego spotkania, po przedstawieniu krótkiej historii święta, były już tylko wróżby, z których każda miała inne znaczenie, ale jednakowoż dostarczyła uczestniczkom wyśmienitej zabawy i wielu emocji. Nie zabrakło zatem przesuwania w kierunku drzwi bucików zdjętych z lewej nogi, aby dowiedzieć się, która z dziewczynek najwcześniej wyjdzie za mąż, losowania przedmiotów ukrytych w filiżankach, rzucania monet do miski z wodą, by spełniły się życzenia czy też rzucania kostką do gry, by po podsumowaniu liczby wyrzuconych oczek odczytać co je czeka w przyszłości.

A potem uczestniczki chętnie ilustrowały niektóre wróżby, opatrując je własnymi komentarzami. Zabawa była niezwykle udana, szkoda tylko, że ten czas przeznaczony na magię i wróżby tak szybko minął.