Anna i Krzysztof Kobusowie

12 stycznia 2017 r.

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach

zaprasza

na spotkania połączone z prezentacjami multimedialnymi

Anny i Krzysztofa Kobusów

podróżników, dziennikarzy i fotografów.

godz. 9.00 - Magiczna Polska wielu kultur - Biblioteka w Niepołomicach (LAS)

godz. 11.00 - Namibia - Biblioteka w Niepołomicach (LAS)

Anna i Krzysztof Kobusowie – fotografowie i dziennikarze, uwielbiający włóczęgę z dala od utartych szlaków, egzotyczne podróże oraz odkrywanie Polski. Autorzy zdjęć do blisko 25 albumów (m. in. „Super Polska”, „Polska wielu kultur”, „Polski Alef-Bet”) z czego przeważająca większość poświęcona jest naszemu krajowi. Na stałe współpracują z wiodącymi pismami podróżniczymi i wydawnictwami książkowymi. Ich zdjęcia zobaczyć można na stronie www.travelphoto.pl. Od kiedy ich rodzina powiększyła się ruszają na wyprawy z synkami, którzy pomagali im nie przeszkadzając podczas zbierania materiału do albumu o Polsce wielu kultur. Swoim doświadczeniem z rodzinnych podróży dalekich i bliskich dzielą się poprzez portal Małego Podróżnika - www.malypodroznik.pl

Magiczna Polska wielu kultur

data/biblioteka/relacje/2015/Kobusowie Annai Krzysztof/polska wielu kultur.jpgPolska jest krajem niezwykłym, który poznawać można bez końca. Przez 9 lat pracując nad albumem „Polska wielu kultur” wędrowaliśmy wraz z aparatami dokumentując zachowane zwyczaje i obrzędy, spotykając ludzi różnych wyznań i narodowości, zaprzyjaźniając się z nimi i poznając ich świat. Świat żywej tradycji, ocalonej od zapomnienia. Podczas pokazu wyruszymy z Tarnowa z romskim Taborem Pamięci, z chasydami w dniu 21 adar spotkamy się u grobu cadyka Elimelecha w Leżajsku, weźmiemy udział w prawosławnym święcie Spasa na świętej Górze Grabarce pośród tysięcy wotywnych krzyży i mszy na zamarzniętym Bugu. Wielkanoc to czas szczególny – spotkamy Turki Wielkanocne w Dolinie Sanu, weźmiemy udział w Misterium Męki Pańskiej zaś w Lany Poniedziałek wraz z konną procesją na Opolszczyźnie wyruszymy w wiosenny objazd pól. Przekonamy się też jak wyglądają biołe i czorne Mikołaje w Koniakowie i co dzieje się podczas Karczmy Piwnej na Śląsku!  Odwiedzimy polskich Tatarów podczas święta Ofiarowania zaś na Pomorzu wyruszymy z Kaszubami na morską pielgrzymkę. Zapraszamy do wspólnego odkrywania fascynującej różnorodności Polski!

W poszukiwaniu Pippi czyli Szwecja literackim szlakiem

data/biblioteka/relacje/2015/Kobusowie Annai Krzysztof/szwecja.jpgWędrówka po Szwecji śladami bohaterów słynnych powieści dla dzieci. Trochę ciekawostek o Szwecji i  dopływamy do Karlskrony, gdzie poznamy historię „Cudownej Podróży” Selmy Lagerlof i jedną z przygód małego Nilsa, po czym udamy się na spotkanie z Astrid Lindgren. Odwiedzimy Vimmerby gdzie dorastała a w parku rozrywki jej imienia odtworzono świat w miniaturze z jej powieści: spotkamy tu Pippi, Emila i Karlsona. Znajdziemy Sevedstorp, które było pierwowzorem literackiego Bullerbyn, zaś w zagrodzie Katthult i Marianenlund dowiemy się jak kręcono przygody Emila ze Smalandii. Do tego znajdziemy średniowieczny zamek w Kalmar, spotkamy z łosie, las trolli, farmę zabawy oraz przespacerujemy się po dnie morza w Karlskronie.