"Bajkoteka" w Podłężu

2013-03-26 przez Biblioteka

25 marca, w mroźne przedpołudnie do naszej Biblioteki przybyli uczniowie klasy 3 Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej Polski  w Podłężu, aby wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Panią Weronikę Śliwiak, inspirowanych poezją jej ojca Tadeusza Śliwiaka, a zgromadzoną w tomie „Bajkoteka”.

Pani Weronika jest osobą wyjątkową – absolwentka zootechniki na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie oraz filologii słowiańskiej i biologii molekularnej na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także poetka i literaturoznawca. Z miejsca ujęła wszystkich swoją otwartością, poczuciem humoru, znajomością dziecięcego świata i niezwykłą energią.

Warsztaty rozpoczęły się oczywiście od przybliżenia twórcy tych wyjątkowych wierszy. Pani Weronika na przykładzie kilku wybranych utworów pokazała najmłodszym nieznane im środki stylistyczne, angażując ich w dyskusję wytłumaczyła, co może stanowić inspirację do pisania poezji oraz nakreśliła granicę jaka istnieje między światem rzeczywistym, a światem wyobraźni. Zaprosiła również jedną z uczestniczek do wspólnej recytacji wiersza, czym dzieciaki były zachwycone. Później przyszła pora na wspólne zajęcia manualne podczas których wszyscy samodzielnie wykonali magiczne, wiosenne grzechotki. Wykorzystano je na zakończenie spotkania, w czasie tańca, którego rytm wyznaczały właśnie bajecznie kolorowe instrumenty, a który miał przywołać upragnioną przez wszystkich wiosnę.

Warsztaty były bardzo udane, spontaniczne i pełne dziecięcej radości. Z pewnością pomogły odsłonić chociaż mały fragment poetyckiego i baśniowego świata zawartego w „Bajkotece” Tadeusza Śliwiaka.