Barbara Gawryluk i jej bohaterowie

2016-10-07 przez Biblioteka

Biblioteka Publiczna w Podłężu miała zaszczyt kolejny raz gościć w swoich progach, bardzo lubianą i popularną autorkę książek dla dzieci Panią Barbarę Gawryluk. Pisarka przybyła do nas aby spotkać się z Pszczółkami i Misiami z Samorządowego Przedszkola im. św. Kingi w Podłężu. Właśnie te dwie grupy sześciolatków rozpoczęły spotkaniem autorskim, innowację pedagogiczną pod hasłem - „Wiem co dobre, wiem co złe, o tym z bajek uczę się”.

Na wstępie autorka przedstawiła zerówkowiczom bohaterkę swojej najnowszej książki Klifkę, która znalazła się w niebezpieczeństwie, a będąc małą foczką musiała liczyć na pomoc ludzi. Wzruszającej historii morskiego zwierzaczka dzieciaki słuchały z zapartym tchem. Potem Pani Basia opowiedziała o „Klinice Zdrowego Chomika”, której pacjenci mieli najróżniejsze i trzymające w napięciu przygody. Największym jednak zainteresowaniem cieszył się Dżok. Bohater wspaniałej książki opowiadającej o przyjaźni człowieka z psem. Przedszkolaki już znały mądrego psiaka, ale słuchały uważnie i chętnie opowiadały autorce o fragmentach książki, które najbardziej im się podobały. Dowodem na to jakie wrażenie wywarła ta lektura, był prezent dla pisarki w postaci albumu z ilustracjami przedstawiającymi wydarzenia opisane w książce.

Z pewnością książki Barbary Gawryluk pokazują małemu czytelnikowi „co dobre, co złe” i świetnie trafiają ze swoim przesłaniem. Patrząc na nasze Pszczółki i Misie w czasie dzisiejszego spotkania w Bibliotece możemy być spokojni o ich wrażliwość i emocjonalne podejście do przytoczonych tekstów. Niewątpliwie pisarka swoim opowiadaniem o książkach i bohaterach zawartych w nich historii, zachęciła najmłodszych do bliższego kontaktu z literaturą.