Beata Ostrowicka w Staniątkach

2015-03-11 przez Biblioteka

W poniedziałek 9 marca w Bibliotece w Staniątkach zostało zorganizowane spotkanie dzieci z oddziałów zerówkowych Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Staniątkach ze znaną i cenioną autorką książek dla dzieci i młodzieży, Panią Beatą Ostrowicką. Pani Beata swoją przygodę z pisaniem rozpoczęła od stworzenia powieści pt. „Niezwykłe wakacje”, która ukazała się na rynku wydawniczym ponad 20 lat temu. Od tamtej pory zyskała spore uznanie wśród małych czytelników. Twórczość autorki skierowana jest przede wszystkim do najmłodszych czytelników, choć nie jeden z dorosłych  został urzeczony niezwykle ciepłymi, zabawnymi i bardzo emocjonującymi historiami bohaterów jej opowiadań.

Wśród nich znajdują się m.in. opowiadania „Ale, Ja tak chcę!” (Książka Roku 2006 , nagroda Polskiej Sekcji IBBY), "Lulaki", "Pan Czekoladka i Przedszkole” (wpisana na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom), "Lalusie”, ”Mój kochany Kotopies”, ”Opowieści ze starego strychu” czy niezwykle wzruszająca opowieść o Januszu Korczaku i wychowankach warszawskiego Domu Sierot pt. „Jest taka historia”.

Chwilę przed godziną dziewiątą do staniąteckiej książnicy przybyły dwie grupy maluchów z miejscowej „zerówki”. Od progu zostali oni ciepło przywitani. Już od pierwszych chwil spotkania pisarka nawiązała miły i bezpośredni kontakt z małymi uczestnikami. Po kilku słowach wstępu Pani Dyrektor Niepołomickie Biblioteki  i krótkim wprowadzeniu i przedstawieniu gościa, rozpoczęło się spotkanie, które zostało podzielone na kilka części. Pierwszą z nich było poznanie przez dzieci proces tworzenia książki od momentu powstania  pomysłu w głowie przez skomplikowany proces tworzenia i układania tekstu, powstawanie ilustracji, a następnie całą pracę korektorsko-edytorską, aż po finalny efekt jakim jest ukazanie się książki na rynku wydawniczym. Autorka oprócz opowieści o całym tym procesie, przedstawiła maluchom  jedną ze swych książek w formie dużego arkusza wydawniczego oraz pokazała każdy z kolejnych etapów jej powstawania aż do oprawy i powstania gotowego egzemplarza.

Druga części spotkania  poświęcona była pracy jaką codziennie wykonuje pisarz. A mianowicie autorka  zabrała milusińskich w  podróż do „świata” bohaterów swoich książek. Zadaniem  dzieci było wymyślenie imienia dla dziwnego włochatego stworka. Dzieciaki bardzo chętnie zgłaszały swoje propozycje oraz uzasadniały dlaczego właśnie tak nazwać owego bohatera i skąd czerpały swoje pomysły.  Trzecia częścią spotkania było przedstawienie przez Panią Beatę bohaterów z niektórych swoich bajek i opowieść o tym skąd ona czerpała pomysły do ich powstania.

Na zakończenie autorka zrobiła sobie kilka pamiątkowych zdjęć z dziećmi oraz z pacynkami które chętnie goszczą w jej opowieściach. Nie zabrakło także składania autografów i wpisywania dedykacji do książek jak i do kroniki bibliotecznej.