Biblioterapia - Zimowy sen zwierząt

2012-01-26 przez Biblioteka

Stary niedźwiedź mocno śpi. A co z innymi zwierzątkami? „Zimowy sen zwierząt” to temat spotkania biblioterapeutycznego z dnia 25 stycznia 2012 r.

Za oknami już prawdziwa zima. Biały puch przykrył wszystko dookoła…. A gdzie podziały się zwierzęta. Dzieci słuchając opowiadania H. Bechlerowej pt. „Kolczatek” próbowały odgadnąć, które zwierzątka, i gdzie przesypiają zimę. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą na temat zjawisk zachodzących w przyrodzie. Zdobyte informacje utrwaliliśmy zabawą ruchową „Kto gdzie śpi”. Każdy uczestnik losował karteczkę z napisem : jeżyk, żuczek, żabka, róża. Następnie szukali odpowiedniego mieszkania przy rozmieszczonych w oddziale rysunkach: wierzby, chochoła, kamieniu lub koszu z liśćmi.
Przeprowadzony scenariusz miał na celu ukazanie zwyczajów niektórych zwierząt zapadających w sen zimowy. Zwrócenie uwagi na ochronę niektórych roślin przed mrozem. Kształcenie umiejętności rozwiązywania zagadek a także doskonalenie sprawności manualnej podczas wykonywania ilustracji do czytanego tekstu.