Brzydkie Kaczątko, czyli baśń o potrzebie tolerancji.

2015-04-09 przez Biblioteka

2 kwietnia, dzień urodzin H. Ch. Andersena obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Dlatego też, na pierwszych poświątecznych, kwietniowych ”Podróżach po dziecięcej literaturze” sięgnęliśmy po baśnie tego wielkiego bajkopisarza.

W pierwszej części spotkania przybliżono dzieciom sylwetkę H.Ch. Andersena oraz omówiono charakterystyczne cechy baśni. Następnie zaprezentowano najmłodszym treść jednej z najpiękniejszych baśni pisarza pt. „Brzydkie kaczątko”, mówiącej o potrzebie tolerancji. Podczas opowiadania wykorzystano barwne ilustracje obrazujące przebieg zdarzeń. Potem miała miejsce rozmowa na temat treści baśni oraz swobodne wypowiedzi dzieci dotyczące przeżyć „brzydkiego” kaczątka związanych z jego odmiennym wyglądem. Wyjaśniono dzieciom słowo tolerancja  i zwrócono uwagę na to, iż drugiego człowieka, należy oceniać wówczas, gdy się go dobrze pozna, a nie sugerować się tylko zewnętrznym, powierzchownym wyglądem.

Przebieg spotkania urozmaiciło kilka zabaw (wprowadziły dzieci w doskonały humor) oraz zajęcia plastyczne, podczas ,których zadaniem małych uczestników było wykonanie ilustracji przedstawiających szare „brzydkie” kaczątko i piękne, śnieżnobiałe łabędzie.