„Co kraj to obyczaj”

2014-06-12 przez Biblioteka

Jako, że wakacyjny czas podróży, tych „małych” i „dużych” zbliża się szybkimi krokami, 11 czerwca na przedostatnim  popołudniowym spotkaniu z grupą 5 i 6-latków ”wyruszyliśmy” na wycieczkę do słonecznej Italii i Francji.

Kraje te bowiem są wymarzonym miejscem na wakacje,  ze względu na wspaniałą kulturę, mnóstwo zabytków i piękną przyrodę.

W „zwiedzaniu” niezwykle przydatne okazały się „Przewodniki dla dzieci po Włoszech i Francji”, autorstwa Anny Kaszuby-Dębskiej i Łukasza Dębskiego.

W Italii zatem odwiedziliśmy Rzym, Pizę z „krzywa wieżą” oraz niezwykłe miejsce, jedyne na świecie miasto zbudowane w całości na wodzie czyli Wenecję.

We Francji zaś „wpadliśmy” na chwilę do Paryża ,zatrzymując się przy Wieży Eiffla

Nie mogliśmy również „oczami wyobraźni” nie zobaczyć tłumnie odwiedzanych przez dzieci  jaki i dorosłych Eurodisneylandu  i Parku Asterixa.

Mali uczestnicy otrzymali także garść informacji na temat życia szkolnego włoskich i francuskich dzieci. Poznali również zwyczaje i specjały kuchni francuskiej( ślimaki i żabie udka) oraz włoskie pyszności (pizzę i tiramisu). Wiele emocji dostarczyły  dzieciom zabawy  „imitujące” przygotowane pizzy oraz „robienie” ślimaczka z metra  krawieckiego.

Następnie 16 osobową gromadkę dzieciaków podzielono na 2 grupy: włoska i francuską. Ich zadaniem było wykonanie narodowych flag obydwu państw oraz w grupie włoskiej pokolorowanie Pinokia (postać literacka stworzona na kartach książki przez Collodiego), którego wydłużający się nos jest symbolem kłamczuchów na całym świecie.

Dzieci z grupy francuskiej ilustrowały Kota w butach - bohatera bajki Ch. Perraulta, który swoim podstępem i sprytem zdobywał co chciał, aż w końcu ożenił swego pana z królewną.

Spotkanie, które było mieszanką zabawy i nauki z pewnością rozbudziło wyobraźnię dzieci i ciekawość poznawania świata. A jego zwieńczeniem były wspólne fotografie, do których dzieci pozowały z własnoręcznie wykonanymi flagami i małymi plastycznymi” dziełami”.