Czwartek z literaturą

2017-07-07 przez Biblioteka

W czwartek z grupą młodszych uczestników bibliotecznych wakacji wyruszyliśmy w podróż do Namibii, państwa znajdującego się na pięknym afrykańskim kontynencie. Dzieci dowiedziały się, iż żeby dotrzeć tam z Polski trzeba bardzo długo lecieć samolotem lub odbyć podróż drogą morską. My jednak przenieśliśmy się na Czarny Ląd bardzo szybko, bowiem w naszym posiadaniu znalazła się doskonała książka Martyny Wojciechowskiej pt. „Dzieciaki świata” opisująca historie dzieci z różnych jego zakątków z mnóstwem informacji na temat danego miejsca i pięknymi zdjęciami. Naszym przewodnikiem po Namibii był Zuzu, mały pasterz z plemienia Himba. Dzięki jego opowieściom dzieciaki poznały kulturę, obyczaje, tradycje i sposoby życia plemienia Himba - koczowniczego ludu żyjącego z dala od cywilizacji (m. in. barwienie skóry na czerwono specjalnym kremem, który chroni przed słońcem, mycie bez użycia wody, domy bez okien budowane z gliny czy noszenie mnóstwa biżuterii na stopach, nadgarstkach, wokół szyi i wiele innych ciekawostek). W zajęcia wpleciono też króciutki film pt. „Himba ostatni tacy na Ziemi”, który również wzbudził zainteresowanie najmłodszych. Na zakończenie spotkania dzieci miały wiele radości z tworzenia i zdobienia biżuterii, (naszyjnika na szyję, którego głównym budulcem był papierowy talerzyk), w stylu afrykańskim.

Starsza grupa wyruszyła do świata smoków. Na początku zajęć wszystkie dzieci usadowiły się wygodnie, aby obejrzeć i wysłuchać prezentacji multimedialnej pt. „Smok w literaturze”. Dzięki niej uczestnicy zostali wciągnięci do rozmów, w których wspólnie mogli zastanowić się nad kilkoma sprawami związanymi ze smokiem. A mianowicie co to jest ten smok? Kto go wymyślił? Co symbolizuje? Dlaczego o nim piszą? Jak naprawdę wyglądał? W jakim kraju najbardziej się upowszechnił? Żywe pogadanki i cenne informacje z prezentacji wzbogaciły dzieci o interesujące wiadomości dotyczące bajecznego stwora. Na koniec „literackiej części” dzieci zapoznały się z książeczkami m. in. „Sceny z życia smoków”, „Dziewczynka smok”, „Złote smoki”, „Smok w powidłach”, których treść dotyczy smoków i oczywiście można wypożyczyć je w naszej Galerii Książki dla Młodych. Początek zajęć był inspiracją do wykonania chińskich smoków oraz małych smoków zionących ogniem!