Czy literatura przybliża nas do poznania myśli i życia papieża Polaka?

2017-05-22 przez Biblioteka

Piąte, majowe spotkanie Klubu Czytelnika odbyło się 16 maja 2017 r. i poświęcone zostało dyskusji na temat książek o Janie Pawle II.

Jakie książki poświęcone Janowi Pawłowi II są najczęściej czytane? Czy bardziej interesują nas papieskie wycieczki po górach i wadowickie kremówki, czy jego zdanie na kluczowe dla naszego życia sprawy?

Wszyscy znamy Jana Pawła II. Każdy z nas wie, że odmienił On życie wielu ludzi, a nawet wpłynął na losy świata. Mimo, że już od kilkunastu lat nie ma Go z nami fizycznie, to możemy czytać mnóstwo publikacji, które zostały wydane na przestrzeni wielu lat – zarówno te, Jego autorstwa, jak i pełne ciekawostek biografie.

Podczas spotkania szczególna uwagę poświeciłyśmy książce autorstwa samego Papieża pt. „Pamięć i tożsamość”. Wspólnie analizowałyśmy wywód papieża dotyczący istnienia zła. – „Zło jest potrzebne o tyle, o ile daje okazję do zauważenia dobra. Jeśli człowiek uzmysłowi sobie wartość dobra i niszczącą siłę zła, wówczas powinien dokonać odpowiedniego wyboru.”- podsumowała jedna z Klubowiczek. Omówiłyśmy tez zagadnienia dotyczące pojęcia wolności, Ojczyzny, patriotyzmu, narodu, prawdy. „ Pamięć i tożsamość”, to niezwykła książka. Ojciec Święty wskazuje w swych rozważaniach drogę, która wiedzie do prawdziwej wolności człowieka, opartej na prawdzie, dobru i miłości . Rozmawiałyśmy także o książce pt. „Autobiografia”. Naszym zdaniem, właśnie ta pozycja zawiera najwięcej wypowiedzi Papieża o jego dzieciństwie, młodości, dojrzewaniu w czasie II wojny światowej. Zwróciłyśmy uwagę, że wydawcy udało się zebrać teksty rozsiane po różnych książkach bardziej, czy mniej biograficznych, mówiących o życiu Ojca Świętego i zestawić je w całość, która daje pełny obraz życia Jana Pawła II. W wielu książkach pojawia się szereg ciekawostek i anegdot z życia naszego papieża . Naszym zdaniem warto również sięgnąć m. in. po następujące tytuły:

Lino Zani – „Był człowiekiem. Był świętym.”

Zani był instruktorem narciarskim i przewodnikiem alpejskim Papieża. Później stał się towarzyszem Jego „ucieczek” na szczyty gór.

- „Tam właśnie widoczne stały się cechy człowieka, który swoim świadectwem wiary poruszył świat!” – podkreśliła jedna z czytelniczek.

A. Tornielli - „Santo subito. Tajemnice świętości Jana Pawła II.”

Warto wiedzieć, że w tej książce znajdziemy wzmiankę o tym, w jaki sposób Jan Paweł II umartwiał się. Czy papież się biczował? Jedna z zakonnic opiekująca się papieżem tak właśnie twierdziła… To świadectwo anonimowe, ale mocne, znajduje się także w aktach beatyfikacyjnych, jak zaznaczył autor.

M. Mokrzycki – „Najbardziej lubił wtorki.”

Opowieść, jak wyglądał zwykły dzień Jana Pawła II w Watykanie; co Go wzruszało, co rozśmieszało, komu się zwierzał, o czym rozmawiał z politykami i dlaczego lubił wtorki.

Aby lepiej zgłębić duchowość i przesłanie Jana Pawła II zachęcamy do zapoznania się z jego nauczaniem oraz z książkami na Jego temat.