Dwór – polska tożsamość

2013-05-23 przez Biblioteka

21 maja 2013 r. o godz. 18.00 niepołomickiej Bibliotece otwarto wystawę malarstwa artystów należących do grupy twórczej ”W Wolnej Chwili” pt. ”Dwór – polska tożsamość”.

Na wernisaż przybyło wielu gości, sympatyków malarstwa, przyjaciół artystów i aktywnych uczestników życia kulturalnego w naszym mieście. Obrazy zaprezentowane na wystawie przedstawiają architekturę polskich dworów związanych z życiem i działalnością słynnych Polaków, ludzi zasłużonych dla kultury naszego kraju. Wśród prac malarskich znajdują się obrazy przedstawiające m.in. dwór Tetmajerów w Łopusznej, dwór Marii Konopnickiej w Żarnowcu, dom Wincentego Pola w Lublinie, dworek chopinowski w Żelazowej Woli, dworki w Krzesławicach i Nowym Wiśniczu, należące niegdyś do Jana Matejki. Prace wykonane akwarelami, pastelami, farbami olejnymi, zachwycają oryginalnością i wysokim poziomem warsztatu malarskiego.

Nasze spotkanie ze sztuką wzbogacone zostało wykładem i ciekawą prezentacją multimedialną, przygotowaną przez panią Paulinę Szewczyk, polonistkę niepołomickiego liceum. Prelekcja dotyczyła historii polskiego dworu, specyfiki najpiękniejszych posiadłości ziemskich oraz literatury dotyczącej kultury ziemiańskiej w Polsce. Dwory to relikty budownictwa szlacheckiego. Zachwycają nas dworskie wnętrza, wypełnione pamiątkami narodowymi, stylowymi meblami oraz urokliwe parki i ogrody wokół nich. Dziś w dworkach mieszczą się instytucje kultury, ośrodki pracy twórczej, hotele, restauracje. Niestety, są też zabytkowe dworki, które pozostawione same sobie, niszczeją. Wszystkie jednak składają się na bogactwo kulturowe Polski i są niebywałą atrakcją turystyczną.

W czasie prób wynarodowienia polskie dwory stały się miejscem kultywowania tradycji, ostoją polskości, gromadzenia narodowych pamiątek, wychowania kolejnych pokoleń. Siedziba ziemiańska była również miejscem walki o narodowe przetrwanie i odrodzenie państwowe. To tu gromadziły się powstańcze partie, a domy pańskie służyły za punkt oporu podczas zaborów, powstań i wojen.

Gdy myślimy: dwór polski – pojawia się tęsknota za jego pięknem, duchem polskości, przyrodą i harmonią z otaczającym światem. A ilu malarzy od zawsze inspirował, ile poezji mu poświęcono, ile powieści powstało w jego wnętrzach... Ilu przyszłych bohaterów wychował i zaszczepił w nich prawdziwy patriotyzm…

Po II wojnie światowej, kultura i tradycja polskiego dworku skazane zostały na unicestwienie i zapomnienie. Komuniści zniszczyli 19 tysięcy dawnych pałaców, dworów oraz majątków szlacheckich. O dworkach można opowiadać nieskończenie długo, dlatego też rozmowy i dyskusje publiczności przybyłej na wernisaż, trwały do późnych godzin wieczornych.

Serdecznie zapraszamy Państwa do oglądnięcia naszej ekspozycji oraz do zapoznania się z bogatą kolekcją książek dotyczących tematyki dworu polskiego znajdującą się w naszej bibliotece.