Ferie z Biblioteka

2006-03-01 przez Biblioteka

Tradycyjnie już Biblioteka Publiczna w Niepołomicach przygotowała program ferii zimowych, zorganizowanych dla wszystkich chętnych dzieci.
Tegoroczny cykl zajęć przebiegał pod hasłem : „Raz – dwa – trzy – pięć –zawsze mam na książkę chęć.” Oddział dla Dzieci zapraszał na zajęcia codziennie od poniedziałku do piątku w godz.12.00 – 14.00.
Jedną z propozycji wypoczynku w Bibliotece były zajęcia manualno – plastyczne, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród dzieci.

Wszyscy uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem podczas zajęć oraz umiejętnością współpracy w różnych grupach wiekowych. Wykorzystując różną technikę rysowały ilustracje o dowolnej tematyce, lepiły z plasteliny
i modeliny, malowały na szkle oraz przy pomocy farb i bibuły własnoręcznie zdobiły wazoniki.
W kolejne dni dzieci poznawały podczas wspólnego głośnego czytania Najpiękniejsze Baśnie Europy, m.in. baśń francuską „O księżniczce Różyczce” oraz baśń rosyjską „O księżniczce zaklętej w ropuchę a następnie rysowały ilustracje do przeczytanych tekstów wykazując się swoimi pomysłami
i zdolnościami.

Duża atrakcją zajęć feryjnych okazało się spotkanie z Łukaszem Zabdyrem autorem ilustracji do książek i czasopism. Spędzone wspólnie chwile przebiegały w miłej i przyjacielskiej atmosferze. Mali uczestnicy tworzyli „swoje dzieła plastyczne” a na zakończenie gość rysował dla każdego dziecka wybrany przez niego motyw z ulubionej książki i rozdawał autografy.zobacz więcej

„Wędrówki po Stumilowym Lesie” z książki „Kubuś Puchatek” A.A.Milnego oraz po” baśniowym świecie” H.Ch.Andersena to kolejna propozycja Biblioteki. I tutaj dzieci korzystając z własnej wyobraźni i przy pomocy książek ilustrowały ulubionych bohaterów – Kubusia Puchatka i jego przyjaciół oraz wspólnie wykonały plakat zachęcający do czytania baśni H.Ch.Andersena. Ogromnym powodzeniem cieszyły się zajęcia w Kąciku Internetowym pod hasłem „ Z Komputerem za pan brat”, podczas których uczestnicy mogli wykazać się swoją wiedzą z Internetu, pograć w multimedialne gry edukacyjne oraz obejrzeć film na DVD.

Ponadto świetną zabawą dla dzieci okazało się rozwiązywanie krzyżówek, labiryntów, szyfrów
z książki” Witajcie w krainie Narnii” a także zagadek literackich jak odgadywanie tytułów książek ukrytych w opowiadaniu , uzupełnianie brakujących rymów oraz układanie puzzli. Natomiast w konkursie recytatorskim uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności „pięknego czytania i recytacji”.

Na zakończenie ferii w Tłusty Czwartek dzieci poczęstowano pączkami i sokiem.
Te dni przerwy w nauce szkolnej były okazją do częstszego niż zwykle korzystania z Biblioteki.
Dzieci z przyjemnością tu przychodziły, spędzając wolny czas przy wspólnej zabawie, na spotkaniach
z rówieśnikami. Tego typu akcja „Ferie z Biblioteką” już na stałe wpisała się w kalendarz imprez organizowanych przez Oddział dla Dzieci a wszystkie prace wykonane przez najmłodszych prezentowane są jak zwykle na wystawie w holu naszej Biblioteki.