Florka i jej autorka

2009-10-22 przez Biblioteka

Aby zachęcić najmłodszych do sięgnięcia po książkę i zaszczepić w nich nawyk czytania Biblioteka Publiczna w Niepołomicach organizuje różnorakie imprezy, między innymi spotkania autorskie. W tym roku było ich już wiele, ale to jeszcze nie koniec! 21 października Filię w Podłężu odwiedziła Pani Roksana Jędrzejewska-Wróbel, autorka wielu publikacji dla dzieci, scenariuszy i słuchowisk, a także piosenek. Z wykształcenia nasz gość jest doktorem literaturoznawstwa, ale z zamiłowania bajkopisarzem. Na spotkanie zaprosiliśmy trzecioklasistów ze Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej Polski w Podłężu.

Autorka w bardzo ciekawy, oryginalny i obrazowy sposób opowiedziała dzieciom jak powstaje książka. W tym celu posłużyła się wieloma rekwizytami, począwszy od sznurka, przez ilustracje wykonane różnymi technikami, a skończywszy na gotowej, pięknie oprawionej książce. Mali czytelnicy mogli poznać wszystkie etapy tego trudnego procesu. Dowiedzieli się, że niezbędnym warunkiem powstania ciekawej książki jest dobry pomysł i dużo wyobraźni. Sami też wykazali się ogromną pomysłowością kiedy nasz gość zaprosił ich do wspólnego wymyślania historii zwykłego wieszaka na ubrania. Propozycji było co niemiara. Już sam wybór imienia dla bohatera opowieści był bardzo trudny ponieważ każdy z uczestników miał własne zdanie na ten temat. Najpierw miał to być Zębal Drewniany albo Drewniaczek, później Małogłowek lub Cudasek Drewnozębny. Propozycji było bez liku. Również przygody naszego wieszaka były bardzo urozmaicone. Niektórzy sądzili, że może być nawet „pożeraczem ubrań”, inni, że ma bardziej przyziemne problemy i musi koniecznie udać się do dentysty. Cóż, każdy ma własne pomysły na takie historie i dzięki temu również pisarze proponują nam tak odmienną tematykę w swoich publikacjach.

Pani Roksana jest autorką aż dwudziestu książek, o kilku z nich nam opowiedziała i mogliśmy posłuchać wybranych fragmentów. Dzieciom spodobała się szczególnie książka pt. „Kamienica”, gdzie bohaterami są świnie mieszkające w tytułowej kamienicy oraz książki o Florce, która jest ryjówką i ma przeróżne przygody. Blisko dwugodzinne spotkanie było bardzo żywiołowe, dzieci chętnie wyrażały swoje uwagi i dzieliły się wiadomościami na temat książek. Było wiele radosnych momentów i wartych zapamiętania informacji, które z pewnością wzbogacą wiedzę naszych trzecioklasistów.

Oczywiście były pytania do naszego gościa, dzieci ciekawiło jak długo pisze się książkę i ile napisała ich Pani Roksana. Na wszystkie autorka udzieliła wyczerpujących odpowiedzi. W podziękowaniu za spotkanie dzieci wręczyły autorce kwiaty. Nie obyło się też bez pięknych dedykacji w książkach, które dzieci mogły zakupić po spotkaniu.
Autorka wpisał się również do kroniki Biblioteki słowami: „Bardzo pięknie dziękuję za przemiłe spotkanie z kapitalnymi dzieciakami. Pozdrawiam serdecznie i przesyłam sto całusów – Florka i jej autorka” Wyraziła tez nadzieję na następną wizytę w Podłężu, czego będziemy oczekiwali z niecierpliwością.