Grzeczne zajęcia

2014-03-26 przez Biblioteka

Na środowych popołudniowych zajęciach grupa starsza pracowała z jedną z awangardowych i przełomowych w literaturze dziecięcej książek pod przewrotnym tytułem „Grzeczna”.

Książka ta, autorstwa norweskiej pisarki i poetki Gro Dahle, była materiałem wyjściowym do rozważania tematów takich jak to, czy warto być grzecznym i  jaka jest różnica między byciem „grzecznym”, a „zbyt grzecznym”. Wspaniałe ilustracje Sveina Nyhusa pozwoliły dzieciom na wypełnienie luk interpretacyjnych w tekście.

Każdy z uczestników spotkania odegrał indywidualnie małą ekspresyjną scenkę wzorowaną sceną z książki, a wszyscy razem wypracowaliśmy dość niezwykłe umiejętności takie jak bezgłośny krzyk rozpatrzy czy też zaczerpnięte z czytanego tekstu „wychodzenie ze ściany”. Wspólnie odkryliśmy też, że sztuczny uśmieszek ma niewiele wspólnego z prawdziwym uśmiechem.

Pokłosiem przeczytanego utworu były również prace plastyczne wykonane  przez uczestników warsztatów, obrazujące ich dwie skrajne emocje takie jak np. smutek i radość. Piękne, kolorowe, ale również straszne i ponure prace można podziwiać na naszej bibliotecznej wystawce.