Historia sportu w Niepołomicach

2017-05-21 przez Biblioteka

Prezentacją fotografii p. Jana Sikorskiego przedstawiających jego wuja Karola Gaja wraz z grupą niepołomickich sportowców rozpoczęło się w środę 17.05, spotkanie Klubu Poszukiwaczy Historii Niepołomic. Tematem spotkania była właśnie historia sportu w Niepołomicach. Sport nierozerwalnie wiąże się z działalnością „Sokoła” , który jak już wiadomo powstał w naszym mieście w 1902 roku. Do budynku „Sokoła” przylegała tzw. „Kursorka”, w której znajdowała się kręgielnia.

Wiosną w 1923 roku z inicjatywy ówczesnego burmistrza Andrzeja Wimmera, a także m. in. Stanisława Ziemby, Władysława Iwańskiego, Stanisława Brudnika i Adolfa Engla powstaje klub sportowy „Niepołomianka”. W tym samym roku założony został również Żydowski Klub Sportowy o nazwie „Puszcza”. Klub ten istniał do 1926 r. Mecze pomiędzy obydwoma klubami rozgrywane były na tzw. Łączkach w Boryczowie (obecnie teren Zakładów Drobiarskich). Pierwsze historyczne spotkanie rozegrano latem w roku założenia (1923) pomiędzy Żydowskim Klubem Sportowym „Puszcza” a Klubem Sportowym „Niepołomianka”. Zwycięstwo 6:1 przypadło „Puszczy”. Od 1926 roku rozpoczyna swoją działalność Amatorski Klub Sportowy „Niepołomice”, działający do 1930 r. Jego prezesem zostaje Stanisław Brudnik. W 1929 r. pozyskano teren i przystąpiono do budowy nowego boiska: płyty do piłki nożnej, bieżni, skoczni, rzutni do lekkiej atletyki. Czołowymi zawodnikami sekcji lekkoatletycznej w latach 1928-1929 byli Władysław Czubak, Stanisław Ziemba, Jan Biernat, Piotr Wywiał, Franciszek Kowalczyk, Józef Rerutkiewicz i Michalina Winiarska.

Jak wynika ze wspomnień po latach wojny i okupacji hitlerowskiej w niepołomiczanach odrodziła się potrzeba działalności sportowej. Powołano do życia Klub Sportowy „Puszcza”, kontynuujący tradycje klubu z okresu międzywojennego. Duch sportowy znów zawitał do Niepołomic i rozwijal się doskonale. Zdjęcia, udostępnione przez panią Marię Gajewicz i panią Janinę Wójtowicz przedstawiąją młodych ludzi wykonujących akrobacje na równoważni, ćwiczących woltyżerkę i wyskoki na koniach, a także biorących udział w biegach, skokach wzwyż oraz w dal. Młodzież trenująca pod okiem profesora Rerutkiewicza i Jana Czuraja wyjeżdżała na ogólnopolskie zawody, olimpiady i mistrzostwa. Pani Janina Wójtowicz wspomina, że sport był wówczas dla młodych wspaniałą rozrywką. Nie było komputerów, niewiele też osób posiadało telewizor. Sport za to stwarzał wiele możliwości – była gimnastyka artystyczna, lekkoatletyka, siatkówka, koszykówka, a nawet woltyżerka.

Zachowała się również kronika SKS przy Liceum Ogólnokształcący w Niepołomicach założona w 1953 roku, w której czytamy m.in., że w 1954 r. w Białymstoku, odbyła się Spartakiada w koszykówce i młodzież z Niepołomic zajęła drugie miejsce. Pan Marian Zaręba wspominał również bardzo ważny mecz piłki nożnej w lipcu 1957 r., na którym trybuny wypełnione były po brzegi. Dopiero kilkanaście lat temu został zmieniony statut i patronat nad „Puszczą” objął Urząd Miasta i Gminy. Obecna oficjalna nazwa to Miejski Klub Sportowy „Puszcza” Niepołomice.