1 listopada - Święto w Polsce

2016-10-27 przez Biblioteka

Na środowych popołudniowych zajęciach, dzieci poszerzyły swoją wiedzę o nadchodzących Świętach- Wszystkich Świętych i Zaduszkach. Za pomocą książki „Polskie obrzędy i zwyczaje. Doroczne” z serii Ocalić od zapomnienia dzieci wysłuchały praktyk i wierzeń dawnych ludów w te szczególne dni. Obejrzeliśmy fotografie współczesnych cmentarzy jak wyglądają w dzień 1 listopada, a także rysunki oryginalne z 1884 przedstawiające zwyczaje ludzi w Dzień Zaduszny. A potem odwiedziliśmy poszczególne kraje świata, aby dowiedzieć się, czy tak samo jak my, tamtejsza ludność celebruję pamięć zmarłych. Pomocna była książka „Tradycje i obyczaje” autorstwa Elżbiety Zarych. Okazało się, że Meksykanie składają na grobach najbliższych nie tylko znicze i kwiaty, również pokarmy i rzeczy,  bardzo lubiane przez  osoby zmarłe.  Na Sycylii dzieci dostają pod poduszkę prezenty w postaci lukrowanych owoców z marcepanu od dalekich zmarłych krewnych. A w Ameryce, Kanadzie i Anglii ludność 31 października świętuje All Hallows’ Eve  - Wigilię Wszystkich świętych, czyli rosnący w coraz większą popularność Halloween. I na tym dzieci się zatrzymały i ta tradycja wzbudzała największe komentarze. Dlatego dzieci wykonały kapelusze Baby Jagi i nietoperze.

Mam nadzieję, że wszystkie dzieci spokojnie zasnęły wieczorem! J Do zobaczenia za tydzień!