„Jest taka opowieść. Historia o Januszu Korczaku” – Spotkanie z Beatą Ostrowicką

2012-03-16 przez Biblioteka

Dnia 15 marca 2012 r. w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach gościła znana i ceniona krakowska pisarka Beata Ostrowicka, autorka poczytnych książek dla dzieci i młodzieży. Debiutowała w 1995 r. powieścią pt. „ Niezwykłe wakacje” od razu zdobywając uznanie krytyki i czytelników.  Kolejne książki Beaty Ostrowickiej były nominowane, wyróżniane i nagradzane w wielu prestiżowych konkursach literackich.  M.in. Jej „Świat do góry nogami” wpisano na Listę Honorową H. Ch. Andersena a „Ale Ja tak chcę” została Książką Roku 2006.
Uczestnikami marcowego spotkania o charakterze edukacyjno-promocyjnym z Beatą Ostrowicką byli uczniowie z kl. IV, V i VI Szkoły Podstawowej w Niepołomicach. To spotkanie był niezwykłe i wyjątkowe, bowiem przybliżało młodym uczestnikom sylwetkę i twórczość wielkiego pedagoga, pisarza i prekursora walki o prawa dziecka Janusza Korczaka w przypadającą w tym roku 70 rocznicę jego śmierci w obozie zagłady w Treblince.
W związku z tym, iż rok 2012 został ogłoszony rokiem korczakowskim Pani Beata Ostrowicka przypomniała tę wybitną postać lekarza, pedagoga i pisarza na kartkach swojej najnowszej książki pt. ”Jest taka opowieść. Historia o Januszu Korczaku”. Jest to wzruszająca opowieść o wychowankach warszawskiego Domu Sierot i ich ukochanym opiekunie Januszu Korczaku, który miłość do dzieci przypieczętował własnym życiem ginąc ze swoimi podopiecznymi w nazistowskim obozie śmierci. W czasie godzinnego spotkania poprzez czytane fragmenty książki i piękne, sugestywne ilustracje Pani Beata przedstawiła postać Starego Doktora oraz  zasady i prawa panujące w prowadzonym przez niego i panią Stefę Wilczyńską Domu Sierot. W przystępny sposób objaśniała słuchaczom czym był dziecięcy Sejm, Sąd i zakłady. Spotkanie miało interaktywny charakter, toteż dzieci  mogły formułować własne sądy dotyczące np. „pomysłów” Pana Doktora , jego podejścia do dzieci i ich problemów.
Ostateczny los Pana Doktora i jego małych wychowanków wzruszył i szczerze zasmucił młodych czytelników. By jednak nie pozostawić smutnego akcentu , w finale spotkania  uczniowie wybierali przygotowane karteczki z różnymi  słowami, które opisywały postać Janusza Korczaka lub kojarzyły się z Jego działalnością.
Na zakończenie dzięki Wydawnictwu „Literatura”  młodzi czytelnicy mieli okazję zakupić najnowszą książkę Pani Beaty Ostrowickiej i uzyskać jej autograf wraz z dedykacją.
Wyrazem podziękowania za niezwykłe spotkanie, które z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników  był bukiet wiosennych kwiatów i książka wręczone naszemu gościowi.
Mamy nadzieję, że uda nam się ponownie zaprosić do naszej Biblioteki tak wspaniałą i ciepłą osobę jaką jest Pani Beata Ostrowicka.